hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Még változnak az adózási szabályok

  • adozona.hu

Decemberben, az őszi adócsomag elfogadását követően még több olyan törvényjavaslat került az Országgyűlés elé, amely többek között 2024-es adózási szabályokat is módosít. Ennek következtében jövőre bevezetik az ESG kötelezettséggel kapcsolatos adatszolgáltatást, módosulnak egyes illetékszabályok és az új bevándorlási törvény által használt terminológiát, a módosított tartózkodási és munkavállalási engedélytípusokra való utalásokat átvezetik az érintett adótörvényeken. Új társasági adókedvezmény válik elérhetővé a villamosenergia-tároló létrehozatalára irányuló beruházásokkal kapcsolatosan, azonban a tervezettel ellentétben a veszélyes üzemekre végül nem vetik ki az ún. iparbiztonsági hozzájárulást.

2024. január 1-jétől lép életbe a fenntartható finanszírozás és az egységes vállalati felelősségvállalás ösztönzését szolgáló ESG (Environmental, Social, Governance) törvény, amely – az uniós szabályokkal összhangban – az érintett vállalatokra új adatszolgáltatási kötelezettséget ró, amelynek szabályait a számviteli törvény tartalmazza majd.

Több helyen is módosítják az illetékszabályokat. A szövegpontosításokon kívül fontosabb lényegi változás, hogy a Közbeszerzési Döntőbizottság döntéseivel szembeni közigazgatási perben az illeték mértékét 2024. február 1-jétől már nem a pertárgy értéke alapján kell majd megállapítani, hanem az egységesen 30 ezer forint lesz, a közigazgatási perekben irányadó általános szabályok szerint. Továbbá 2024. január 1-jétől kibővül a visszterhes vagyonátruházási illeték alóli mentességek köre: a termőföld tulajdonjogát megszerző vagyonszerzése akkor is mentes lesz, ha a termőföld használatát, hasznosítását erdőbirtokossági társulat javára engedi át vagy pedig erdőkezelésbe adja azt, feltéve, hogy a törvény által előírt egyéb feltételeket is teljesíti.

Az adóváltozásokról többet megtudhat a HVG Adó 2024 print és digitális különszámaiból!

2024 során több lépcsőben új idegenrendészeti szabályok lépnek életbe, a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló 2007. évi II. törvényt ugyanis felváltja a harmadik országbeli állampolgárok beutazására és tartózkodására vonatkozó általános szabályokról szóló törvény (ez még kihirdetésre vár). Új munkavállalási és tartózkodási engedélytípusokat vezetnek be (például a magasan képzett munkavállalók által igényelhető Magyar Kártya) és több fogalom is megváltozik (például a letelepedés kifejezést felváltja a huzamos tartózkodási jogosultság). Ezeket a fogalmi változásokat az érintett adótörvények szövegén is átvezetik (így például az szja-törvény belföldi és külföldi illetőségű magánszemély fogalma, vagy az illetéktörvény Magyarországon élő nem magyar állampolgár fogalma módosul).

A hazai gazdasági szereplők versenyképességének erősítésével és a közigazgatás hatékonyságának növelésével összefüggő egyes törvények módosításáról szóló salátatörvénnyel 2024. január 1-jétől a jogalkotó új társaságiadó-kedvezményt vezet be, a villamosenergia-tároló létrehozatalára irányuló beruházás adókedvezményét. Az adókedvezmény bevezetésének célja a törvény indokolása szerint annak ösztönzése, hogy olyan újonnan telepített villamosenergia-tároló berendezések létesüljenek, amelyek képessé teszik az adózót a saját célra megtermelt villamos energia tárolására. Az adókedvezmény 6 adóév alatt vehető igénybe; az igénybevétel első éve adózói választás szerint az üzembe helyezés éve vagy az azt követő adóév lehet. A támogatási intenzitás összes állami támogatással együttesen, jelenértéken a beruházás elszámolható költségének 30 százaléka, de legfeljebb 30 millió euró, azonban az intenzitás kisvállalkozásnál 20, középvállalkozásnál 10 százalékponttal növelhető. Az adókedvezmény igénybevételének további részleteit a jogszabály tartalmazza, amelyek közül kiemelendő még, hogy az adózó a villamosenergia-tárolóba az adott évben betáplált energia legalább 75 százalékát a közcélú hálózatra a villamosenergia tárolóval azonos ponton csatlakozó, megújuló energiából villamos energiát előállító erőműegységből vételezze.

A fent említett salátatörvény Országgyűléshez benyújtott első verziója alapján a katasztrófavédelemről szóló szabályok közé rejtve bevezették volna még az ún. iparbiztonsági hozzájárulást is, amely a Paksi Atomerőmű engedélyesét, valamint egyes veszélyes anyagokkal foglalkozó üzemek üzemeltetőit terhelte volna, azonban a végső elfogadott törvény ezt a hozzájárulást nem tartalmazza.

Az előzőekben bemutatott változásokat tartalmazó jogszabályokat a parlament már elfogadta, jelenleg kihirdetésre várnak.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink