hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Margrethe Vestager: az EU-nak napirendre kell vennie a digitális adót

  • MTI

Ismét napirendre kell venni az európai uniós digitális adó kérdését, amennyiben erről nem születik globális egyezmény a jövő év végéig, az internetes nagyvállalatoknak ugyanis ott is adózniuk kellene, ahol a nyereségük keletkezik - jelentette ki keddi brüsszeli meghallgatásán Margrethe Vestager, az új Európai Bizottság egyik ügyvezető alelnök-jelöltje.

A liberális dán politikus a tervek szerint a digitális kornak megfelelő Európa programját koordinálja majd, és egyúttal betölti a befolyásos versenyjogi biztosi posztot a novemberben hivatalba lépő, Ursula von der Leyen vezette brüsszeli testületben.

Délutáni európai parlamenti (EP-) meghallgatásán kiemelte, hogy készek cselekedni, ha nincs előrelépés a digitális adóról szóló globális egyezmény ügyében, mert az érintett cégeknek tisztességesen ki kell venniük a részüket a teherviselésből.

Leszögezte, hogy büszke eddigi versenyjogi biztosi munkájára, de sok még a tennivaló ezen a téren, s a továbbiakban is hasonló eltökéltséggel és pártatlansággal kíván eljárni a trösztellenes, a felvásárlási és a tiltott állami támogatásokkal kapcsolatos ügyekben is.

Ugyanakkor elmondta, hogy bizonyos közösségi szabályokat felül kell vizsgálni, alkalmazkodva a gyorsan változó világhoz.

Vestager beszélt a mesterséges intelligencia témájáról, az etikus felhasználás szükségéről, és elmondta, mandátuma első száz napjában javaslatot akar benyújtani az erről szóló szabályozásról.

„Foglalkoznunk kell a technológiával kapcsolatos aggályokkal, bizalmat kell építenünk” – fogalmazott. Hozzátette, hogy szabályozni kell a cégek adatgyűjtésének, -felhasználásának és -megosztásának módját, hogy az a társadalom érdekeit szolgálja.

Rámutatott, hogy stratégiát kell felvázolni az EU iparának jövőjére vonatkozóan. „Ígéretem nem az, hogy Európát hasonlóbbá teszem Kínához vagy Amerikához, hanem az, hogy hasonlóbbá teszem önmagához” – mondta.

Emellett pedig számos másik témát is érintett a kis- és középvállalkozások támogatásától kezdve a külföldi beruházások átvilágításáig.

Néhány képviselő aggodalmának adott hangot a tervezett tárca két, szerintük egymásnak ellentmondó területének „összebékíthetetlenségével” kapcsolatban.

Margrethe Vestager Brüsszelben egyfajta „rocksztárnak” számít, aki eurómilliárdos pénzbírságokkal sújtotta a Szilícium-völgy számos óriásvállalatát.

A sajtóhírek szerint eddig három jelöltet, a lengyel Janusz Wojciechowskit, a svéd Ylva Johanssont, illetve a francia Sylvie Goulard-t nem hagyták jóvá rögtön a koordinátorok, ők írásbeli kérdéseket kaptak. Wojciechowskinak kedden újra meg kellett jelennie az illetékes EP-bizottság előtt, ahol sokak szerint jobban teljesített, mint előző héten, így döntés született a jóváhagyásáról.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink