adozona.hu
Magyar sofőrök Ausztriában – mi lesz a bérekkel?
//test-adozona.hu/altalanos/Magyar_soforok_Ausztriaban__mi_lesz_a_berek_LM7QKP
Magyar sofőrök Ausztriában – mi lesz a bérekkel?
A VOLÁN Egyesülés álláspontja szerint súlyosan sérti az európai uniós joganyagot és mesterségesen teremt versenyhátrányt a külföldi, így a magyar fuvarozási vállalkozások számára az a jogszabály, amely az Ausztrián áthaladó gépjárművezetők bérét az ausztriai minimálbérhez igazítja.
Az egyesülés az MTI-vel közölte: megdöbbenéssel tapasztalja, hogy Ausztria súlyos, akár 20-30 ezer eurós pénzbüntetést kíván kiszabni azokra a vállalkozásokra, amelyek nem tartják be az osztrák szabályozást.
A VOLÁN Egyesülés jogi beadványában kezdeményezni kívánja, hogy az Európai Bizottság haladéktalanul indítson kötelezettségszegési eljárást, és ebben kötelezze Ausztriát arra, hogy hozza jogszabályát összhangba az európai uniós jogi követelményekkel.
Álláspontjuk szerint Ausztria jogellenes eszközökkel kívánja megvédeni piacát a magyar, valamint más közép- és kelet-európai országok fuvarozási vállalatai által támasztott versennyel szemben. Ez különösen azoknak a közép- és kisvállalkozásoknak jelent behozhatatlan versenyhátrányt, amelyek képtelenek kigazdálkodni az osztrák jogszabály által megkövetelt minimálbért.
Az osztrák jogszabály várhatóan azt fogja eredményezni, hogy a jelentős bérköltségnövekmény miatt a magyar fuvarozó vállalkozások kénytelenek lesznek elbocsátani gépjárművezetőik egy részét annak érdekében, hogy talpon tudjanak maradni.
Hajdu-Dudás Mária munkajogász, az Adózóna.hu szakértője nemrégiben egy olvasó kérdéseire reagálva ismertette a szabályokat arra vonatkozóan, hogy
– milyen minimális bért kell fizetni a sofőröknek az Ausztriába közlekedő vagy az Ausztrián keresztül haladó fuvarozás idejére;
– ellenőrzéskor milyen dokumentumokkal kell/lehet igazolni, hogy az Ausztria területén történő fuvarozás idejére megkapja a sofőr az elvárt bért;
– milyen dokumentum kell, hogy a sofőrnél legyen, milyen dokumentumok nyújthatók be utólag a hatóság részére?
2017. január 1-jétől Ausztria is alkalmazza az EU kiküldetési irányelve szerint a kötelező minimálbérszabályokat, amelyeket a határon átnyúló szolgáltatásokra, így a személy- és áruszállítási tevékenységre is érvényesít, mivel azokat kiküldetésnek tekinti. Az irányelv lényege, hogy a munkaviszonyra vonatkozó minimumszabályok szempontjából a befogadó ország törvényi rendelkezései az irányadók. A befogadó országot terheli a felelősség azért, hogy a kiküldetésben lévő munkavállalók jogai biztosítottak legyenek, hogy meghozza a szükséges intézkedéseket a minimumszabályok kijátszásának, a tisztességtelen verseny kialakulásának megakadályozása érdekében.
A jogszabály szövegét az osztrák LSD-BG (a bér- és szociális dömping elleni törvény) tartalmazza: https://www.ris.bka.gv.at/GeltendeFassung.wxe?Abfrage=Bundesnormen&Gesetzesnummer=20009555
Az előírás arra a vállalkozásra vonatkozik, melynek járműve árut rak le, vagy árut vesz fel, illetve személyszállításban utast vesz fel, és tesz le Ausztria területén, függetlenül a gépjármű méretétől. A napi többszöri ingázásra nem tartalmaz eltérő rendelkezéseket a törvény az alábbiaktól.
Ausztriában nincs egységes minimálbér, de különféle kategóriánként megállapított minimálbér létezik. Ennek megfelelően a kötelezően fizetendő minimálbér legkisebb összege havonta:
– a 3,5 tonna alatti járművet vezetők számára: 1468,66 euró,
– nyergesvontató, pótkocsis teherautó sofőrje esetén 1541,43 euró,
– veszélyes áru szállítása esetén 1577,76 euró.
A gépkocsivezetőt még azt megelőzően be kell jelenteni, hogy a jármű belépne Ausztria területére. A bejelentést napra pontosan kell megtenni azzal, hogy csak a ténylegesen az országban töltött időt kell bejelenteni.
A bejelentést ezen az oldalon kell megtenni a ZKO 3 formanyomtatványon (rövid kitöltési útmutató található felül, rákattintva pdf-formátumban, magyar nyelven, illetve az "i" betűre duplán kattintva is információkhoz lehet jutni): https://www4.formularservice.gv.at/formularserver/user/formular.aspx?pid=fe66cedb506e495c94b3e826701443e5&pn=B461f73088ab946fe9bd1d1cce573d81a&lang=hu
A bejelentésről szóló valamennyi dokumentumot a járműben kell tartani német nyelven, ennek hiánya közigazgatási eljárást von maga után. Ebből következően a dokumentumok hiánypótlás keretében utólagosan nem pótolhatók.
A gépjárműben kell tartani tehát az alábbiakat:
– ZKO3 jelű nyomtatvány,
– társadalombiztosítási bejelentkezés dokumentumai (az E101-es európai egészségbiztosítási kártya is, ha a vezetőnek nincs Ausztriában bejelentett biztosítása), vagy a magyar társadalombiztosítás igazolása német fordításban arról, hogy az érintett munkavállalóra nem az osztrák, hanem a magyarországi társadalombiztosítása vonatkozik,
– munkaszerződés (ez lehet angol nyelvű is),
– bérjegyzék,
– kifizetési igazolások vagy banki utalások dokumentumai,
– bérbesorolásra vonatkozó dokumentumok abból a célból, hogy a kiküldött munkavállaló osztrák jogszabályok szerinti díjazását a foglalkoztatás időtartama alatt ellenőrizni lehessen.
Szakértőnk megerősítette: a jogszabály szerint a bejelentés elmulasztásáért és a fenti dokumentumok hiányáért rendkívül szigorú bírságot szabnak ki az osztrák hatóságok (bejelentés hiányában ezer eurótól tízezer euróig terjedő összegű lehet a bírság, ismételt mulasztáskor pedig ennek akár a duplája is).
Hozzászólások (0)