hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Magyar régiók az unió legszegényebbjei között

  • MTI

Négy magyar is helyet kapott az EU 20 legszegényebb régiói között 2011-ben. Az Eurostat régiók fejlettségét mutató friss kimutatásában néhány vaskos meglepetés is előfordul. Pozsony például az ötödik legmagasabb egy főre jutó GDP-vel rendelkezett az EU 272 térsége közül.

A legszegényebbeket illetően nem változott az előző évhez képest a régiók fejlettségét bemutató statisztika, amit csütörtökön tettek közzé Brüsszelben. Az EU nyolc legelmaradottabb régiója közül öt bolgár, három román. A bolgár Severozapaden (Észak-Nyugat) és a román Észak-Kelet térség az egy főre eső uniós GDP 29 százalékával sereghajtónak minősül. 

A „piszkos” nyolcat azonban szorosan követi (pontosabban éppenhogy megelőzi) Észak-Magyarország, amely az átlaghoz képest 40 százalékkal 2011-ben a kilencedik legelmaradottabb régió volt az Európai Unióban. A legszegényebb régiók 20-as listáján további három hazai régió is helyet kapott: Észak-Alföld (43 százalék), Dél-Alföld (44 százalék) és Dél-Dunántúl (45 százalék). A húsz legszegényebb között összesen hat román, öt-öt bolgár és lengyel, és négy magyar van.

Az egy főre jutó GDP alapján a Budapestet is magába foglaló Közép-Magyarország 2011-ben is kiemelkedett a hazai mezőnyből 110 százalékos, tehát uniós átlag feletti fejlettségi szinttel. A második Nyugat-Dunántúl már csak 68, Közép-Dunántúl pedig 59 százalékon állt. Az ország egészét tekintve a magyar GDP 67 százaléka volt az EU28-ak átlagának. 

Ha 75 európai régió volt az átlagos fejlettségi szint 75 százaléka alatt, 41 térség egy főre eső GDP-je haladta meg a 125 százalékos szintet. Közülük 11 német, öt-öt holland és osztrák, 3-3 belga, olasz és brit régió.

A korábbi évekhez hasonlóan 2011-ben is Belső-London volt a ranglistavezető: egy főre jutó GDP-je több mint háromszorosa az uniós átlagnak (321 százalék). Luxembourg következett 266 százalékkal, míg a harmadik helyet változatlanul Brüsszel-főváros Régió foglalta el 222 százalékkal. Hozzá kell tenni, hogy London és Brüsszel esetében is meghatározó az ingázók nagy aránya, az ő gazdagságuk is beleszámít a mutatóba.

A negyedik Hamburg után következik a meglepetés: Pozsony és környéke 186 százalékos fejlettségi szinttel Ile de France-t, a holland Groningent, Stockholmot és Prágát megelőzve az ötödik helyen kötött ki.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink