hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kiszámolta az MNB: ennyivel nő az infláció a tranzakciós illeték emelése miatt

  • adozona.hu

Hiába a díjstop a lakossági bankszámlákra, a tranzakciós illeték drasztikus emelését mindenképpen megérezzük az árakban. Az MNB szerint a kormány lépése az idén 0,1, jövőre pedig 0,2-0,3 százalékkal emeli meg az inflációt – írja a Bank360.hu.

A kormány döntése alapján augusztustól jelentősen megemelkedett a tranzakciós illeték. Az átutalásokra már a korábbi 0,3 százalék helyett már 0,45 százalékot kell fizetni. Az illetékmentes összeghatár ugyan 20 ezerről 50 ezerre nőtt, de ezzel együtt az illeték maximumát is megemelték 10 ezerről 20 ezer forintra.

A készpénzfelvételnél 0,6 százalék helyett 0,9 lett az az illeték. Ráadásul októbertől az olyan tranzakcióknál, ahol pénznemváltás is történik, kiegészítő illetéket is kell fizetni. Ilyen például, ha valaki a forint számlájáról devizaszámlára utal, devizában fizet vagy például külföldi utazás alatt készpénzt vesz fel. A plusz illeték további 0,45 százalék, így akár 0,9 százalékba is kerülhet egy átutalás fizetési kötelezettsége, készpénzfelvételnél pedig 1,35 százalék is lehet októbertől. A kiegészítő tranzakciós illetéket ráadásul már a saját számlák közötti utalásokra is kivetik.

A tranzakciós illetéket a bankoknak kell megfizetni, de ezt eddig egyszerűen áthárították az ügyfeleikre. Most ezt egyelőre csak vállalkozásokra terhelhetik rá, amit már meg is tettek. A lakossági ügyfeleknél a kormány az év végéig teljes díj- és jutalékstopot vezetett be. A bankszámlát vezető magánszemélyekre tehát legkorábban 2025-től terhelhetik rá az emelt illetékeket a pénzintézetek, hacsak nem hosszabbítja meg ezt a díjstopot is a kormány januártól.

Az áremelés időleges megtiltásával azonban a lakosság nem ússza meg a tranzakciós illeték drágulását. A Magyar Nemzeti Bank parlamenti képviselői kérdésre adott válaszából kiderült, hogy mennyivel növeli az inflációt a kormány lépése. Az MNB szerint az intézkedés két csatornán keresztül gyűrűzhet be a fogyasztói árakba. Míg a lakossági díjak emelkedése közvetlenül, addig a vállalati banki költségek emelkedése közvetetten befolyásolja az inflációt.

Mivel a hitelintézetek és pénzforgalmi szolgáltatók a megemelt illeték költségét az év végéig a fennálló szerződések esetén nem háríthatják át a lakossági ügyfelekre, a közvetlen inflációs hatás csak 2025 elejétől jelentkezhet, a közvetett hatás azonban már az idén is. Mindezek alapján az MNB úgy becsüli, hogy a tranzakciós illeték emelése az idén 0,1, jövőre pedig 0,2-0,3 százalékkal növeli meg az átlagos éves inflációt.

Az MNB hangsúlyozza, hogy a tranzakciós illeték miatti díjemeléseket eddig is kiemelt figyelemmel követte, és ezután is szigorúan fellép, ha jogsértő díjemeléseket hajtanak végre a bankok erre hivatkozva a bankszámláknál.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink