hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Végrehajtás az adóstárs vállalkozói számlájára

  • adozona.hu
1

Olvasónkat megdöbbentette, hogy a magánszemély adóstárs vállalkozói számláját inkasszálta a végrehajtó. Van-e erre joga? – kérdezte. Dr. Verbai Tamás jogász szakértőnk, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója válaszolt.

Egy magánszemély 2008-ban egy hitelfelvételnél adóstársként szerepel a szerződésben. 2012-ben indítja el egyéni vállalkozását. 2014 júliusában azt tapasztalja, hogy a végrehajtó a vállalkozási számlájára inkasszót nyújtott be, így a rajta lévő pénzt (egy rész kivételével) leemelte – festette le olvasónk a helyzetet. A végrehajtót felkeresve azt a (lekezelő) tájékoztatást kapta, hogy a számlavezető bank a végrehajtó felkeresésére visszaigazolta, hogy az a magánszemély számlája volt, és különben is teljesen mindegy, mert a törvény nem tesz különbséget egyéni vállalkozó és magánszemély között. Ugyanakkor a bank kiadott a vállalkozó számára egy olyan igazolást, hogy a bankszámla vállalkozói pénzforgalmi számla. Olvasónk azt tudakolta, hogy jogosan inkasszált-e a végrehajtó, illetve jó volt-e a számlavezető bank visszaigazolása.

Verbai Tamás mindenekelőtt felhívta a kérdező figyelmét, hogy a kérdésben szereplő problémára csak a tényállás teljes körű ismerete mellett adható egzakt válasz, majd a következőkre hivatkozott:

Az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvény (Evtv.) 2. § (1) bekezdése szerint Magyarország területén természetes személy a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló törvény szerinti letelepedés keretében üzletszerű – rendszeresen, nyereség- és vagyonszerzés céljából, saját gazdasági kockázatvállalás mellett folytatott – gazdasági tevékenységet egyéni vállalkozóként végezhet.

Az Evtv. 15. § (1) bekezdése szerint az egyéni vállalkozó egyéni vállalkozói tevékenységéből eredő kötelezettségeiért teljes vagyonával felel.

Az egyéni vállalkozó esetében tehát a gazdálkodó szervezet valójában maga az egyéni vállalkozóként működő természetes személy, s mint ilyennek a vállalkozási vagyona egybeesik az egyéni vállalkozó mint természetes személy vagyonával, tehát az nem különül el a magánvagyonától, amely álláspontot megerősíti az Evtv-hez fűzött indokolás is, amely szerint egyrészt az egyéni vállalkozó természetes személy, azaz az egyéni vállalkozói tevékenység megkezdésével önálló, elkülönült jogalany nem jön létre, a vállalkozási tevékenység során keletkezett jogok és kötelezettségek a természetes személyt illetik és terhelik; továbbá a 15-17. §-hoz rendelve kimondja még az indokolás, hogy az egyéni vállalkozó nem új, elkülönült jogalany, jogokat és kötelezettségeket a természetes személy szerez és vállal, ebből következően az egyéni vállalkozói tevékenységéért teljes vagyonával felel. A fentieknek megfelelő következtetést fogalmazott meg a Kúria is a BH2009. 150. számú eseti döntésében, amelyben a konkrét esetre vonatkoztatva, azonban a jelen kérdésre nézve is analóg módon értelmezhetően kijelentette, hogy „P. S. egyéni vállalkozói tevékenységéből eredő minden jövedelme, egyéni vállalkozóként tulajdonul megszerzett vagyontárgya és egyéni vállalkozóként megkötött jogügylete, továbbá az őt megillető kötelmi jellegű követelése is P. S. magánvagyonának részévé vált és nem tartozott az egyéni vállalkozás mint ettől elkülönülő gazdálkodó szervezet vagyonához.”

A fentiek alapján a pénzintézet valóban helyesen járt el, amikor az egyéni vállalkozás vállalkozói számláját a magánszemély adós vagyonának részeként kezelve megterhelte az inkasszóval. Kiemeljük és felhívjuk azonban a T. Kérdező figyelmét, hogy a kérdésében foglaltak nem az irodánk profilját képező adójogi természetű problémát vetnek fel, így ennek kapcsán mindenképpen javasoljuk ügyvéd segítő értelmezésének igénybe vételét is.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Munkácsi Márta

Véleményem szerint ez a minden bogár rovar, de nem minden rovar bogár esete. Minden egyéni vállalkozó teljes vagyonával felel a vállalkozásából mások számára eredő károkért, de szó sincs arról, hogy a magánszemélyként felmerült tartozásokért a vállalkozását lehetne bevonni a károk rendezésébe.Az egyéni vállalkozó minden évben köteles "leadózni" a vállalkozás adóalapjaként keletkező jövedelmet, és csak az adózott jövedelem vonható be a magánszemélyként felhalmozott tartozás rendezésébe. Ez pedig messze nem azonos a számláján lévő aktuális pénzösszeggel.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink