hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Lecsap a NAV az étel- és italautomaták üzemeltetőire

  • MTI/Adózóna
1

Célirányos ellenőrzésekkel derítené fel az adóhatóság a március 31-ei határidőig be nem jelentett élelmiszer-értékesítő automatákat, a bejelentési kötelezettségüket nem teljesítő üzemeltetőket.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénteken az MTI megkeresésére közölte: az élelmiszer-értékesítő, kezelőszemélyzet nélküli berendezéseket január 1-jétől kell bejelenteni az adóhatóságnál, az automaták egyedi regisztrációs számot kapnak, amelyet jól láthatóan a fel kell tüntetni.

A NAV írásos válasza szerint ha az ellenőrök olyan automatát találnak, amelyen a regisztrációs szám nincs feltüntetve és kiderül, hogy az automata nem szerepel a nyilvántartásban, úgy könnyen megállapítható a bejelentés elmulasztása.

A be nem jelentett automaták felderítését nemcsak a NAV célirányos ellenőrzései, hanem a közérdekű bejelentések is segíthetik – hangsúlyozták.

Az automaták kötelező bejelentésének célja egyebek mellett az, hogy az adóhivatalnak több eszköze legyen a tevékenységüket eddig eltitkoló üzemeltetők felderítésére. Emellett az automaták regisztrációja révén a jövőben egyszerűbbé válhat az üzemeltetők valós tevékenységének, ezzel tényleges bevételeiknek és adókötelezettségeiknek feltárása – közölte a NAV.

Az adóhatóság szerint az elmúlt évek ellenőrzési tapasztalatai azt mutatják, hogy a kezelőszemélyzet nélküli termékértékesítésből, szolgáltatásnyújtásból keletkezett forgalom jelentős része adózatlan jövedelem marad.

Az automaták üzemeltetéséhez kapcsolódó szabályrendszer korábban nem határozott meg olyan garanciális követelményeket, amelyek biztosítanák a tevékenység végzésének átláthatóságát és megfelelő ellenőrizhetőségét. A NAV tapasztalatai szerint a piaci szereplők jelentős hányada ezt kihasználja, és nem teljesíti a jogszabály szerinti adókötelezettségeit.

A be nem jelentett automatát üzemeltetőknél további ellenőrzésre kerülhet sor, hogy a berendezés üzemeltetéséből származó eltitkolt bevételeket és meg nem fizetett adókat megállapítsák – közölte a NAV. A bejelentésért egyébként szolgáltatási díjat kell fizetni, automatánkánt 30 ezer forintot.

Azzal a hírrel kapcsolatban, hogy az automatákat az elektronikus kasszákhoz hasonlóan összekötnék a NAV szervereivel, az adóhatóság úgy reagált: a hatályos jogszabályok nem rendelkeznek az automaták és az adóhivatal közötti online kapcsolat megteremtéséről, így az ehhez kapcsolódó kérdésekről a NAV nem tud felvilágosítást adni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
buszista

Ahogyan a parkoló automaták bizonylatot adnak a parkolásról, úgy ezeknél a berendezéseknél is meg lehetne oldani a befizetett összeg "lekövetését". Ez a cikk nem a szolgáltatás színvonaláról szól, de a fogyasztóvédelem és az élelmiszer-biztonsági hivatal ezen a területen is szétnézhetne!

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink