adozona.hu
Leálltak a hivatalok Amerikában: így néz ki a gyakorlatban
//test-adozona.hu/altalanos/Lealltak_a_hivatalok_Amerikaban_igy_nez_ki__TAYKOK
Leálltak a hivatalok Amerikában: így néz ki a gyakorlatban
Az Egyesült Államokban az éjfélig előírt határidőig a szenátusnak nem sikerült megszavaznia a kormányzat működésének finanszírozásához szükséges törvényt. Éjféltől hivatalos kifejezéssel élve: leállt a kormányhivatalok működése.
A leállás azonban nem azt jelenti, hogy egyes hivatalok ne működnének. A leállás a dolgozókat érinti a legérzékenyebben, mert vagy nem kapnak fizetést, vagy kényszerszabadságra kell menniük.
A nem létfontosságú hivatalok dolgozóit átmeneti időre fizetés nélküli szabadságra küldhetik, a létfontosságúnak ítélt intézményeknél szolgálatot teljesítők azonban – például a közrendet fenntartók vagy a nemzetbiztonsági szerveknél dolgozók – továbbra is dolgoznak, némelyikük fizetésért, némelyikük fizetés nélkül, munkahelye válogatja. Legutóbb 2013-ban fordult elő a kormányhivatalok leállása, akkor több mint két hétig tartott, és több mint 800 ezer szövetségi dolgozót szerszabadságoltak miatta.
A Pentagon (védelmi minisztérium) pénteken közölte, hogy a leállás nem érinti az Afganisztánban szolgálatot teljesítő amerikai katonákat, sem az Iszlám Állam nevű terrorszervezet ellen Szíriában és Irakban harcolókat. A katonák továbbra is aktív szolgálatot teljesítenek, az ezzel járó ellátást megkapják, de a civil személyzetet szabadságra küldhetik. James Mattis védelmi miniszter azonban bejelentette: ha a finanszírozás tartósan elmarad, akkor a hadihajók karbantartására nem lesz pénz, és a repülőgépek sem szállnak majd fel.
Az igazságügyi minisztérium mintegy 115 ezer munkatársa közül körülbelül 95 ezren változatlanul dolgoznak, az ő munkájuk ugyanis létfontosságú.
A szövetségi bíróságok és a legfelsőbb bíróság három hétig dolgozik tovább finanszírozás nélkül.
A tőzsde piacpolitikáját meghatározó Értékpapír- és Tőzsdebizottság (SEC) a pénzvilág szereplőitől bevett díjakból és illetékekből finanszírozza ugyan magát, de költségvetését a kongresszus biztosítja. Szakértők szerint rövid távon képes működni, de ha hetekbe telik a helyzet orvoslása, akkor a SEC-nek is szabadságra kell küldenie a dolgozóit.
A belügyminisztérium felügyelete alá tartozó nemzeti parkok a legutóbbi, 2013-ban történt kormányzati leálláskor bezártak, most – a The Washington Post című lap jelentése szerint -–Donald Trump elnök még a szenátusi szavazás előtt arra kérte a nemzeti parkokat kezelő szervezetet (NPS), hogy vizsgálja meg, miként lehetne legalább részlegesen nyitva tartani őket.
Egyelőre nem tudni, hogy a kormányzati egészségbiztosítók, a szegény rétegek egészségügyi ellátásáról gondoskodó Medicaid és az időseket segítő Medicare folytatja-e a munkát vagy leáll.
A veteránügyi minisztérium korábban azt közölte, hogy az esetleges leállás a tárca dolgozóit nem érinti, fizetésüket is megkapják, miként a veteránoknak folyósított járadékokat is haladéktalanul átutalják. A minisztériumhoz tartozó kórházak sem zárnak be.
Az energetikai tárca péntek délután nyilvánosságra hozta: miután a minisztérium hitelkerete több esztendőre elegendő, a munkatársak hétfőn kötelesek megjelenni a munkahelyükön.
Hozzászólások (0)