adozona.hu
Lakásfelújítási támogatás: az anyagköltség és a munkadíj számításánal ezt a hibát gyakran elkövetik
//test-adozona.hu/altalanos/Lakasfelujitasi_tamogatas_az_anyagkoltseg_e_5B002N
Lakásfelújítási támogatás: az anyagköltség és a munkadíj számításánal ezt a hibát gyakran elkövetik
Az otthonfelújítási támogatás a 2021-es év egyik nagy lehetősége. A gyermeket nevelő családok otthonuk korszerűsítésekor visszakaphatják a munkálatok költségének a felét, legfeljebb 3 millió forintot, azonban nagyon kell figyelni a munkadíj és az anyagköltség arányára is. A szabály nem egyszerű, ráadásul egy félreértés miatt akár több százezer forintot is veszíthetünk, olvasható a Bankmonitor.hu elemzésében
Akár 3 millió forintot is kaphat egy család otthona korszerűsítésére. A gyermeket nevelők ugyanis a felújítási munkálatok költségének a felét, legfeljebb 3 millió forintot utólag visszakaphatják az államtól. Fontos, hogy a felújítási támogatás utólagos, a teljes költségvetést meg kell finanszíroznia a családoknak valamilyen forrásból.
Szerencsére erre a célra is bevezetett az állam egy kedvezményes, futamidő végéig fix 3 százalékos kamatozású otthonfelújítási támogatott hitelt, így az utólagos vissza nem térítendő támogatás mellett a munkálatok megfinanszírozására is igényelhető kedvezményes, olcsó kölcsön.
A felújítási támogatás igénylésének feltételei
Természetesen számos feltételt kell teljesíteni a családoknak ahhoz, hogy a támogatást megkapják:
- legalább egy gyermeket kell nevelnie az igénylőnek;
- lakás, családi ház modernizálására fordítható az összeg;
- legalább 50 százalékos tulajdoni hányaddal kell rendelkeznie az igénylőknek és kiskorú gyermekeiknek együttesen a felújítandó lakásban;
- legalább egy éve a lakásban kell élnie az igénylőknek és gyermekeiknek, ez alól kivételt képez az az eset, ha lakást éven belül vásárolta a család;
- legalább egy éves tb-jogviszonnyal kell rendelkeznie az igénylők egyikének;
- nem lehet köztartozása az igénylőknek.
Figyelni kell a felújításon belül az anyagköltség és a munkadíj arányára is
Kiemelten fontos, hogy a támogatás összegén belül az anyagköltség és a munkadíj fele-fele arányban lehet. (Ez azt is jelenti, hogy nem kaphatjuk meg a támogatást, ha teljes egészében mi magunk végeznénk el a munkálatokat.)
Fontos, hogy ez az arány nem a munkálatok teljes költségvetésére érvényes, hanem csak a támogatás összegére.
Példa a támogatás hibás számítására
Sokan ugyanis mind a mai napig úgy értelmezik ezt a szabályt, hogy a támogatás kérelemhez benyújtott számlákon belül kell teljesülnie az 50–50 százalékos aránynak. Ez azonban HIBÁS ELKÉPZELÉS.
Tegyük fel, hogy a ház kerítésének a teljes felújítása 2 millió forintba került. Ebből 1,2 millió forint volt az anyagköltség és 800 ezer forint a munkadíj. Emellett a család kifestette maga a lakását, ennek az anyagköltsége további 100 ezer forint volt. Azaz összesen 2,1 millió forintot költöttek el két munkálatra.
A hibás elképzelés alapján a család benyújtana 800–800 ezer forint számlát a munkadíjról és az anyagköltségről és megigényelné a támogatást. Jogosultak is lehetnének 800 ezer forint támogatásra, látszólag elégedettek is lehetnének.
Példa a támogatás helyes számítására
Valójában azonban a fenti esetben a család kevesebb támogatást kapna, mint amire jogosult lehetne. Valójában ugyanis a család benyújthatja a teljes 2,1 millió forint számlát a támogatás igényléséhez és jogosultak lehetnek 1 050 000 forint támogatásra.
Ezen összegen belül kell ugyanis fele-fele arányban lennie a munkadíjnak és az anyagköltségnek. Márpedig mindkét díjtétel külön-külön eléri az 525 ezer forintot, vagyis ez a feltétel teljesül.
Hozzászólások (0)