hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Lakásépítés, -felújítás: az állami támogatások felpörgethetik a piacot

  • adozona.hu

Az építésnél akár 20, a felújításnál 50 százalékos piacbővülést eredményezhet a kormány új otthonteremtési és -felújítási intézkedéscsomagja a GKI és a Masterplast közös kutatása szerint.

A GKI Gazdaságkutató Zrt. ezért módosította prognózisát, amelynek értelmében jövőre 15-17 ezer, 2022-ben 18-20 ezer lakás épülhet fel, míg korábban 2021-re és 2022-re 12-14 illetve 15-17 ezer lakás felépülésére számított.

Bár a gazdasági környezet sokkal rosszabb a korábbinál, de ez a csomag arra biztosan elég lesz, hogy a lakásépítés várt visszaesésének mértékét enyhítse  vélekednek a szakértők.

Az idén októberben bejelentett intézkedések közül kiemelték, hogy 2021. január 1-jétől ismét 5 százalékra csökkentik az új lakások áfakulcsát 2022-ig, ami ismét lendületbe hozhatja az ezzel foglalkozó építőipari cégeket. A családi otthonteremtési kedvezményt (csok) igénybe vevő családok pedig még az 5 százalékos áfa összegét is visszaigényelhetik és nem kell vagyonszerzési illetéket sem fizetniük.

A kormány támogatja továbbá az új többgenerációs otthonok létrehozását, ezért január elsejétől a családi házak tetőtér-beépítéséhez is igénybe vehető lesz a csok, akár annak maximális összegével (10 millió forint) is. A kutatás szerint ez az intézkedés az érintettek számára "nagy ajándék", de jelentősége csekély: 2020 első fél évében a felvett lakáshitelek 0,5 százalékát fordították a lakások bővítésére, a következő két évben talán 3-5 ezer igénylésre lehet számítani.

Emellett a kormány otthonfelújítási programot hirdetett, amelyben a legalább egy gyermeket nevelő családok lakásfelújítási és -korszerűsítési költségeinek felét átvállalja az állam, hárommillió forintos összeghatárig.

Kiemelték, hogy az otthonfelújítási programban a támogatás összege számottevő, hiszen az önerő és a támogatás összege hatmillió forint lehet, ebből egy társasházi lakásban illetve egy családi házban is érdemi felújításokat lehet végeztetni.

A GKI arra számít, hogy 2021-ben és 2022-ben akár 120-150 ezer család is igénybe veheti ezt a támogatást (2019-ben mintegy 150 ezer lakás újult meg). Ugyanakkor jelezték: kockázati tényező, hogy a támogatás áremelkedést generálhat, illetve az építőipari kapacitások szűkössége.

Felidézték, hogy a kormányzati támogatáspolitika az elmúlt években is irányt szabott a lakásszektor minden szegmensének: a 2016-ban életbe lépett lakásépítési támogatások felfelé ívelő pályára állították a lakásépítést, ez a fellendülés még az idei első félévben is érezhető volt.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink