hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Korrupció Magyarországon: így látják a menedzserek

  • MTI
1

Magyarországon a válaszadók kétharmada szerint gyakori jelenség a korrupció a gazdasági szférában, miközben a régióban a megkérdezettek alig fele nyilatkozott hasonlóan. A menedzserek 46 százaléka úgy gondolja, hogy a munkatársaknak is felelőssége van a fedhetetlen céges kultúra kialakításában Magyarországon.

Világszerte szemléletváltásra van szükség a korrupció visszaszorításához, globálisan a cégvezetők közel 40 százaléka szerint az üzleti életben gyakori jelenség a vállalati visszaélés. Magyarországon minden 5. válaszadó úgy véli, iparágában elterjedt gyakorlat a vesztegetés, ami felülmúlja mind a régiós országok, mind a fejlődő piacok átlagát – állapítja meg az EY legfrissebb globális felmérése.

Nem javult a helyzet a globális piacokon az elmúlt hat évben, annak ellenére sem, hogy a szabályozók és a cégek soha nem látott szigorral lépnek fel a korrupcióval szemben – hangsúlyozza az EY Globális visszaélési felmérése (Global Fraud Survey), amely 55 országban 2550 vezető megkérdezésén alapul.

Bár 2012 óta az állami hatóságok világszerte több mint 11 milliárd dollár értékben róttak ki büntetéseket vesztegetési ügyekben, a megkérdezett döntéshozók mintegy 40 százaléka szerint a korrupció továbbra is általános gyakorlat. Az elemzés szerint a jogellenes magatartás elleni fellépés leghatékonyabb eszköze, ha a szervezet nyilvánvalóvá teszi, hogy a cég átlátható működése nem csupán a menedzsment, hanem a dolgozók felelőssége is.

Magyarországon a válaszadók kétharmada szerint a korrupció gyakori jelenség a gazdasági szférában, miközben a régióban a megkérdezettek alig fele nyilatkozott hasonlóan. A felmérés szerint a belföldi cégvezetők közel negyede tartja elfogadhatónak személyes ajándék, szolgáltatás vagy szívesség nyújtását a siker érdekében, 16 százalékuk szórakoztató programokat, négy százalékuk készpénzt is felajánlana.

Magyarországon az elmúlt két évben nem változott a vesztegetéseket tapasztalók részaránya. A javulás eléréséhez a legfontosabb az lenne, ha a cégek olyan támogató kultúrát építenének ki, amelyben a munkatársak nem  kötelezettségből, hanem saját meggyőződésükből dolgoznának az etikai normáknak megfelelően – véli Biró Ferenc, az EY visszaélés-kockázatkezelési szolgáltatások partnere.

Magyarországon a globális 42 százalékos átlagnál valamivel több menedzser gondolja úgy, hogy a munkatársaknak is felelőssége van a fedhetetlen céges kultúra kialakításában, a választ adók 46 százaléka vélekedett így. A magyarok szerint az etikus szervezeti magatartás legnagyobb előnye az ügyfelek és a vásárlók pozitív megítélése, a büntetések elkerülése, a vállalatról kedvező kép kialakítása, valamint a nyereséges tevékenység biztosítása. Mindemellett több döntéshozó véli úgy, hogy a fedhetetlenség a tehetséges munkaerőt is vonzza, illetve megtartja – összegzi az EY.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
alex53

Környezet (engedi, bünteti, pártatlanság), fenyegetettség (bűnüldözési színvonal, büntetési tételek) várható nyereség... Ezeket mérlegeli egy elkövető általában, ha korrupció, vagy más bűncselekmény eshetőségét mérlegeli
Egy olyan országban, ahol egy szakmunkás 0-100.000 forint éves jövedelmi szintjéről (ennyi volt a bevallása 2009 adóévről) 110 milliárd fölé tornássza magát 8 év alatt, ott a rátermettség érvényesül! Abban az országban kiváló a környezet, a nagy tudás, kiváló felkészültség, és a legmagasabb technikai színvonalat alkalmazó cégek ilyen szintű gyarapodására! Száztízezer-millió forint nyereséget elérni 8 év alatt, csak teljesen jogszerűen lehet nulláról, befektetés nélkül! Ezt minden gazdasági szakember tudja...
Amennyiben ehhez még társul egy pártatlan főügyészi tevékenység, aki csak a bűnt üldözi országos szinten, tekintet nélkül arra, hogy ki, kinek a sógora, barátja... Akkor már beszélni tovább semmiről nem érdemes!
A "tükör", mindenkinek a rendelkezésére áll! (Nem a számlatükörre gondolok.) A tükör, hogy mindezekkel szemben, mennyire büntetnek egyszerű piaci eladókat, vagy cipész bácsit, ha nem használja a NAV-hoz bekötött pénztárgépét!
Ők nem kapnak mentességet, mint a nem nemzeti kaszinóink...
(Majd elfelejtettem: Nem szeretem a kommunistákat, nem kaptam soha semmit Sorostól, őt sem kedvelem, nem vagyok liberális érzelmű, és azt gondolom, hogy a migránsokat sem kell beengedni az országba, csak úgy...)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink