hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Könnyen lebukhat, mert a NAV szinte biztosra megy!

  • adozona.hu

Találónak tartom azt az adóhatósági előadótól származó megállapítást, amely szerint az ekáer az adóhatóság nehézfegyverzete – emeli ki blogjában Falcsik István, az RSM Hungary, vám- és jövedéki tanácsadás üzletágvezetője.

Adótanácsadóként be kell látni, a NAV előadójának kijelentésben rengeteg igazság van, ugyanis soha nem dolgozott az adóhatóság olyan informatikai elemző rendszerrel, amelyből ilyen hatékonyan lehet az adóellenőrzéshez adatokat rendszerezni.

Jövedéki ellenőrzés is fut az ekáer adatok alapján

Az elmúlt hetekben rengeteg olyan üggyel találkoztunk, amelynek közös jellemzője volt, hogy a jövedéki ellenőrzésre érkező pénzügyőrök biztosra mennek. Az eljárásukból látni lehet, hogy tudják, hogy miért jöttek, tisztában vannak azzal, hogy a gazdálkodó olyan termékkel rendelkezik, kereskedik, amelyhez jövedéki engedélyre lenne szükség.  Nincs az eljárásban fölösleges, tapogatózó kérdés, egy adott termék miatt jöttek, melynek birtoklása, forgalmazása, importja engedélyköteles és tudják, hogy ilyen engedély nincs a vállalat birtokában. Nem is rejtik véka alá, hogy mindennel tisztában vannak, tudják a gazdálkodó mikor, kitől hozta, vagy mikor kinek adta el a terméket. Az ellenőrzés sikere előre borítékolható.

A hatóság magabiztos fellépésének okát nem a konkurencia, vagy a telekszomszéd feljelentésében kell keresni, a megoldás az ekáerben van. Ugyanis az ezen az adatszolgáltatáson keresztül a hatósághoz beérkező adatok alkalmasak arra is, hogy az informatikai rendszer halmazokat képezzen a szállításra bejelentett termékről, az érintett gazdálkodóról, valamint a NAV adatbázisában nyilvántartott jövedéki alanyokról.  Ezeknek a halmazoknak a metszete önmagáért beszél.
Ha egy gazdálkodót érintően az ekáerben jövedéki termék kerül bejelentésre és a gazdálkodó nem szerepel a hatóság jövedéki alanyokat rögzítő nyilvántartásában, azaz nincs engedélye a tevékenységre, akkor adott a probléma. Az igazi gond az, hogy ezzel a ténnyel gyakran akkor szembesül maga a gazdálkodó is, amikor csengetne nála a pénzügyőrök, ugyanis az ilyen jellegű jövedéki ellenőrzést nem jelentik be előre.

A jövedéki adó és termékdíj-fizetési kötelezettség már a legkisebb mennyiségekre is érvényes

Mielőtt még valaki hátradőlne, olvasván fentieket és kijelentve, hogy nem foglalkozik jövedéki termékekkel, óvatosságra intem – figyelmeztet a blog szerzője. Számtalan gazdálkodó nem tudja, hogy az általa használt, vagy külföldről behozott olajszármazék, amelyet a mindennapi tevékenysége során kis mennyiségben használ, jövedéki termék, hasonlóan ahhoz a kemikáliához, amivel eszközöket, helyiségeket tisztítanak, fertőtlenítenek.

Szintén óvatosságra ad okot az is, hogy a jövedéki területen túl, ugyanez a helyzet a termékdíj kötelezettséggel is. A lebontott csomagolás, vagy bármilyen hulladék elszállítása és annak ekáer bejelentése által szolgáltatott adatok alapot képezhetnek egy termékdíj ellenőrzésre.  
Mindkét terület érintett termékei vtsz. azaz vámtarifális besorolás alapján vannak azonosítva, mely besorolás jelentőségét már hangsúlyoztuk. A tarifális besorolás az alapja az ekáer mellett a vám, áfa, termékdíj, neta, jövedéki adó kötelezettségek azonosításának. Egy termék helytelen besorolása pedig dominóként borítja a kötelezettségeket – olvasható a blogban.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink