hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Konferencia díjának, áfájának elszámolása, adózása

  • adozona.hu

Egy kft. ügyvezetői részt vettek egy tevékenységükkel összefüggő konferencián, melyről számlát kaptak. A számlán szerepel a rendezvény részvételi díja és a továbbszámlázott étel, ital áfásan. Ez a kft. számára teljes mértékben költségként elszámolható-e, az áfa visszaigényelhető-e? Illetve van-e valamilyen adóvonzata a kft. vagy akár az ügyvezetők tekintetében? Olvasói kérdésre Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló válaszolt.

Ha a konferencián való részvétel során nyújtott vendéglátás megfelel a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja törvény) reprezentációra vonatkozó előírásának, akkor a számlában szereplő étkezés általános forgalmi adót is tartalmazó értékét a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) előírása szerint személyi jellegű egyéb kifizetésként kell elszámolni.

Az élelmiszer is ital értékesítés alapján felszámított általános forgalmi adó az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény) előírása szerint nem vonható le.

A társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (Tao) előírása szerint az adózó által a vele munkaviszonyban álló magánszemély, illetve vezető tisztségviselője, vagy tevékenységében személyesen közreműködő tagja, valamint az adózóval korábban munkaviszonyban álló, saját jogú nyugdíjas [Tbj. 4. § f) pont], valamint az említett magánszemélyek közeli hozzátartozója részére személyi jellegű egyéb kifizetésként elszámolt összeg, és az ahhoz kapcsolódó, törvényen alapuló, az államháztartás valamely alrendszere számára történő kötelező befizetés (áfa) a vállalkozási tevékenység érdekében elismert költség, így az elszámolt összeggel nem kell növelni az adóalapot.

Ha a konferencián való részvétel során nyújtott vendéglátás nem felel meg a reprezentáció fogalmának, akkor – az előzőektől annyi eltérés van –, hogy az étkezés a magánszemély adóköteles jövedelmének minősül, amely után egyes meghatározott juttatás címen a kifizetőnek kell megfizetni a személyi jövedelemadót és 22 százalék egészségügyi hozzájárulást. A közterhek alapja 2016-ban a juttatás értékének 1,19-szorosa, 2017-ben az 1,18-szorosa.

[szja törvény 3. § 26.pont, áfatörvény 124. § (1) bekezdés j) és k) pont, Szt. 3. § (7) bekezdés 3. pont, 69. § (2) bekezdés, 70, § (1) bekezdés, Tao 3. számú melléklet B) fejezet 3. pont]

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink