hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kiverte a biztosítékot a román korrupciós törvény

  • lapszemle

Románia és a korrupció az évek során szinte egymás szinonimáivá váltak - írja a kitekintő.hu. A korrupció mind a központi, mind pedig a helyi szinteken gyakorlatilag a politikai rendszer szervezőelveként működik, mindazonáltal a kétezres évek közepe óta, főként az Európai Unió nyomására, történt némi javulás. A büntetőtörvénykönyv (btk.) módosítása azonban lehetetlenné teszi, hogy a közélet megtisztulása ezután is folytatódjon, egy a jövő keddi napirenden szereplő jogszabálytervezet pedig az eddig elítélt politikusokat is tisztára mosná.

A román képviselőház jogi bizottságának tagjai december 9-én este bármilyen előzetes egyeztetés és vita nélkül a másnapi plénum napirendjére tűzték a btk. két olyan módosítását, amely gyakorlatilag lehetetlenné teszi a választott politikusok korrupciós ügyekben történő felelősségre vonását.

Az egyik módosítás érdemben felszámolja az összeférhetetlenség fogalmát, ugyanis ezentúl közigazgatási tevékenységek miatt nem indítható összeférhetetlenségi eljárás. Magyarán: ezentúl nem vonnak maguk után büntetőjogi felelősséget az olyan cselekedetek, mint rokonok alkalmazása, közbeszerzési szerződések preferenciális megkötése, hiszen ezek mind egy-egy közigazgatási gesztus révén jönnek létre. A közigazgatási tevékenységek pedig nem vizsgálhatóak összeférhetetlenségi szempontból.

A második módosítás kitörli a parlamenti képviselőket, szenátorokat, illetve az államelnököt a köztisztviselők jogi meghatározásából, és ezáltal kiemeli őket a korrupciós törvények hatálya alól, hiszen azok szövegében mindenhol a köztisztviselői kifejezés szerepel. A btk. módosítása tehát érdemben legalizálja a honatyák, miniszterek, polgármesterek és megyei önkormányzati elnökök korrupcióját, vagyis azt a fajta nagykorrupciót, amellyel Romániát eddig is azonosította az európai közvélemény.

Ugyancsak a keddi napirenden szerepelt egy olyan amnesztia- és megkegyelmezési törvény, amelynek értelmében a hét évig terjedő börtönbüntetést maguk után vonó büncselekmények elkövetői amnesztiában részesülnek (azaz nemcsak a büntetésüket nem kell letölteniük, de az ítélet tényét is eltörlik), más kategóriák pedig hivatalosan kegyelmet kapnak (az ítélet megmarad az erkölcsi bizonyítványukban, de a büntetést nem kell letölteniük). A törvény hatálya nem terjedne ki az erőszakos bűncselekményekre, de a politikai elitet érintő aspektusok mindegyikét lefedi. Bár a képviselőház elnöke elnapolta a tervezetet érintő szavazást, a dolog újra terítékre kerülhet jövő héten.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink