adozona.hu
Kiválóan teljesítő magán-nyugdíjpénztárak Romániában
//test-adozona.hu/altalanos/Kivaloan_teljesito_magannyugdijpenztarak_Ro_INJEZT
Kiválóan teljesítő magán-nyugdíjpénztárak Romániában
Románia második pillérhez tartozó nyugdíjalapjai a kezelt vagyon és a jövedelmezőség tekintetében is megugrottak az idei évben - írja a biztosításiszemle.hu.
A román Magánnyugdíj Pénztárak Felügyelet (Comisia de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private - CSSPP) adatai szerint a nyolc darab, második pillérhez tartozó nyugdíjalap teljes nettó eszközértéke 12,8 milliárd román lej volt, amely éves szinten 45,6 százalékos emelkedést jelent. Ugyanebben az időszakban a pénztári tagok száma 3,2 százalékkal, 5,95 millióra nőtt.
A kezelt vagyon növekedése nagyrészt annak köszönhető, hogy a kormány a bruttó bérek 3,5 százaléka helyett 4 százalékra növelte a járulékbefizetés mértékét. A román Magánnyugdíjpénztári Egyesület ügyvezető titkára, Catalin Ciocan elmondta, hogy a 4 milliárd román lejnyi vagyonnövekedés 73 százalékát a második pillérbe irányított járulékbefizetések adják, a maradékot pedig az alapok befektetési teljesítménye.
A második pillér indulása óta a nyugdíjalapok teljesítménye igen erős: a nettó éves átlagos hozam 11,7 százalék volt, amely a 2008-as bevezetés óta 2,28 milliárd lej nettó nyereséget jelent. A második pillért érintő jelenleg érvényben lévő szabályozás – amely 2008 óta kötelező tagságot ír elő a 35 év alattiak, és önkéntes tagságot a 35-45 év közöttiek számára – a hozzájárulás mértékének növekedésével számol.
Rövid távon a legfontosabb támogató intézkedés az lenne Ciocan szerint, ha a hozzájárulást mértékét 4,5 százalékra emelnék. A szövetség most a kormány hivatalos megerősítésére vár ezügyben. A CSSPP szerint az alapok éves átlagos hozama egy év alatt 6,2 százalékról 10 százalékra emelkedett.
Az alapok erős teljesítménye nagyrészt az államkötvény befektetéseiknek köszönhető – szeptember végén átlagosan a portfolió 76 százalékát állampapírok alkották – melyek ára idén jelentős emelkedést mutatott. A jövedelmezőség szintén jól alakult. Június végén az alapok nyeresége 43 százalékkal, 440,4 millió lejre nőtt. A kezelt vagyon és a tagok számát tekintve legnagyobbnak számító ING nyugdíjalap könyvelte el a legnagyobb profitot, 146,7 millió lejt.
A kisebb, harmadik pillér 2007 óta működik Romániában. Az önkéntes nyugdíjpénztárak kezelt vagyona 35,2 százalékkal, 750,1 millió lejre emelkedett, a tagok száma pedig 8 százalékkal, 305 796-ra nőtt szeptember végére.
Hozzászólások (0)