hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kisebb családtámogatást ad Ausztria a külföldi munkavállalóknak, több ország tiltakozott

  • MTI

Az osztrák családügyi minisztérium pénteken védelmébe vette a családtámogatások indexálására vonatkozó döntését, miután több uniós tagállam ismételten tiltakozását fejezte ki amiatt.

Az APA osztrák hírügynökségnek eljuttatott állásfoglalásában a tárca leszögezte: többségében olyan országok bírálták a terveket, amelyek „nem fizetnek családtámogatást a nálunk dolgozó állampolgáraik után, s ezzel kibújnak ez irányú kötelezettségük alól”.

Az „azonos közteherviselésért azonos szolgáltatás” iránti követelés nem indokolt – mondta Herbert Rupp, a néppárti Juliane Bogner-Strauss tárcavezető szóvivője.

Majd úgy folytatta, hogy ez az érvelés „helytelen”, mert az osztrák családtámogatások rendszerét munkáltatói járulékokból finanszírozzák, és nem az egyes munkavállalók által”.

A héten összesen hét uniós tagállam adott hangot újfent elégedetlenségének az Ausztriában külföldi munkavállalóknak fizetett családtámogatások csökkentése ellen. A visegrádi négyek (Csehország, Lengyelország, Szlovákia és Magyarország), illetve Bulgária, Litvánia és Szlovénia felszólították Marianne Thyssen foglalkoztatásért és szociális ügyekért felelős uniós biztost, hogy vizsgálja meg, az osztrák intézkedés nem sérti-e az uniós jogot.

Az Európai Bizottság október 24-én, közvetlenül a szabályozás elfogadását követően bejelentette, hogy megvizsgálja annak összeegyeztethetőségét az uniós joggal. Egyik első állásfoglalásában Brüsszel hangsúlyozta, hogy az indexálás tiltott az európai jog szerint, s kötelezettségszegési eljárást helyezett kilátásba.

Ausztria jelenleg az uniós tanács soros elnökségét tölti be. A szabályozás január 1-jével lép hatályba, vagyis egy nappal az osztrák soros elnökség lejártát követően.
Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára csütörtökön telefonon az MTI-nek nyilatkozva emlékeztetett arra: Ausztria a közelmúltban a családtámogatások indexálásáról döntött. Ennek értelmében jövő év január 1-jétől az Ausztriában dolgozó külföldiek számára, akiknek gyermeke a munkavállaló hazájában él, a családtámogatási ellátásokat – elsősorban a családi pótlékot – az eddigiekhez képest alacsonyabb összegben határozná meg. Az eddigi összegnek valamivel több mint a felét kapják a családok módosított jogszabály szerint.

Hangsúlyozta: ez csaknem 40 ezer gyermeket érint Magyarországon. Sokan ingáznak Magyarország és Ausztria között, kint élnek és dolgoznak, jövedelmük után ugyanúgy részt vesznek a közteherviselésben, mint bármely osztrák munkavállaló. Az új jogszabály mégis különbséget tesz az Európai Unió állampolgárai között, hátrányos helyzetbe hozva ezzel a munkavállalók egyes csoportjait.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink