hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kiadható egy csok-kal vásárolt ingatlan?

  • adozona.hu

Családi otthonteremtési kedvezmény (csok) igénybevételével vásárolt lakás kiadható-e? A bankmonitor.hu ennek járt utána.

A csok remek lehetőség a gyermekeseknek és a gyermekvállalást tervező fiatal házasoknak, hiszen gyerekszámtól függően vissza nem térítendő támogatást, valamint nagyon kedvezményes csok-lakáshitelt is kaphatnak. A vissza nem térítendő támogatás összege függ a meglévő vagy vállalt gyermekek számától.

Használt lakás vásárlása esetén 1 gyermeknél 600 ezer forinttal, 2 gyermeknél 1,43 millió forinttal, 3 gyermeknél 2,2 millió forinttal, míg 4 vagy több gyermeknél 2,75 millió forinttal járul hozzá az állam a vételárhoz.

Újépítésű ingatlanok vásárlásakor vagy építésnél mások az összegek: 1 gyermeknél 600 ezer forint, 2 gyermeknél 2,6 millió forint, míg 3 gyermeknél 10 millió forint igényelhető.

És akkor még nem beszéltünk a csok-ra jogosultak számára elérhető csok-hitelről, amely tulajdonképpen egy lakáshitel „szuperjó” feltételekkel. A csok-hitel legnagyobb előnye, hogy a bankok maximum 3 százalékos kamattal adhatják, a kamat pedig a futamidő végéig garantáltan fix, vagyis ugyanazt a havi törlesztőt kell a futamidő végéig fizetni. Ez pedig jelentős pénzügyi előnyt jelent egy „normál”, piaci alapú lakáshitelhez képest: egy 15 millió forintos, 20 évre felvett, futamidő végéig fix kamatú csok-hitel havi törlesztője például 83–84 ezer forint körül van, míg ugyanez egy normál lakáshitelnél a legjobb esetben is 98 ezer forint lenne.

A csok esetében azonban az állam nemcsak ad, hanem elvárásokat is megfogalmaz. Az egyik ilyen, hogy az otthonteremtési támogatással érintett ingatlanra az állam jelzálogot és elidegenítési tilalmat jegyez be 10 éves időtartamra, vagyis sem eladni, sem elcserélni nem lehet azt. Igen ám, de mit tehet a család akkor, ha mégis váltani kényszerül, például azért, mert az ország másik felében talált a férj munkát, vagy egyszerűen kinőtték az adott ingatlant? Természetesen ilyen esetekben van lehetőség váltani, ám a választott mód nagyban meghatározza, hogy ez pénzügyileg milyen következményekkel jár.

De mi van akkor, ha a csok-kal érintett gyermekek közben nagykorúak lettek és kirepültek a családi fészekből, és a család pluszbevételhez jutna az ingatlan egy részének kiadásából? Ez elsőre nem rossz ötlet, hiszen Budapesten 60–70 ezer forintot is el lehet kérni egy kiadó szobáért, ez pedig jó bevételkiegészítés lehet. Rossz hír ugyanakkor, hogy ez bizony a csok-os ingatlan esetében 10 évig tilos, és ha kiderül, akkor a támogatást kamatostul vissza kell fizetni az államkincstárnak. Ez ráadásul a már említett csok-hitelt is érinti – a csok és a csok-hitel kéz a kézben jár –, így a felvett hitel összegét és az addig igénybe vett kamattámogatást is visszakérhetik tőlünk.

Felmerülhet a kérdés, hogy mi a helyzet a babaváró hitelből vásárolt ingatlannal, ott is vannak hasonló megkötések? Jó hír, hogy ott nincs megkötés, ugyanis a babaváró szabad felhasználású, így az ebből vásárolt ingatlan bármikor értékesíthető, bérbe adható. Ugyanez a helyzet akkor is, ha a család az adott ingatlan lakáshitelét a gyermekek után járó jelzáloghitel-elengedést kihasználva csökkentette. (A második gyermek után 1 millió forinttal, a harmadik gyermeknél pedig 4 millió forinttal csökkenthető a már meglévő lakáscélú hitel tőketartozása.)

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink