adozona.hu
Ki segíthet az őstermelőnek a termény értékesítésében?
//test-adozona.hu/altalanos/Ki_segithet_az_ostermelonek_MPUVXV
Ki segíthet az őstermelőnek a termény értékesítésében?
Kérdésként merült fel, hogy besegíthet-e a férj ingyenesen a megtermelt termény értékesítésébe a piacon, olyan őstermelői tevékenységet folytató családban, ahol a feleség és a gyermek nem főállású őstermelő, és a férj munkaképesség-csökkenése miatt nem lehet őstermelő?
Ki számít közeli hozzátartozónak?
Közeli hozzátartozó a Polgári törvénykönyv 8:1. paragrafusa szerint:
– az egyeneságbeli rokon,
– a testvér,
– a házastárs,
– az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek,
– az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő.
Nincs akadálya azonban annak, hogy állandó alkalmazottat vagy egyszerűsített foglalkoztatottat dolgoztasson az őstermelő.
Az egyszerűsített foglalkoztatási jogviszony adatait elektronikusan a 23T1042E jelű adatlapon lehet bejelenteni, ami a NAV honlapján az Általános Nyomtatványkitöltő Keretprogramban (ÁNYK) található (https://nav.gov.hu/nyomtatvanyok/letoltesek/anyk-keretprogram).
Ugyanezen a nyomtatványon lehet a bejelentést módosítani és visszavonni, ha a bejelentetett adatok változnak, illetve a munkavégzés meghiúsul.
Az egyszerűsített foglalkoztatást a 185-ös telefonszámon, az országos telefonos ügyfélszolgálaton keresztül is be lehet jelenteni a NAV-hoz.
A munkáltató az egyszerűsített foglalkoztatás adatait a munkavégzés megkezdése előtt köteles bejelenteni. A bejelentés esetleges visszavonására és módosítására – ha változik a foglalkoztatás jellege vagy a munkavégzés meghiúsul – az egyszerűsített foglalkoztatás bejelentését követő két órán belül, vagy ha a bejelentésben foglaltak szerint a foglalkoztatás a bejelentés napját követő napon kezdődött, illetve, ha a bejelentés egy napnál hosszabb időtartamú munkaviszonyra vonatkozott, a bejelentés napján reggel 9 óráig van lehetőség.
Fontos azt is tudni, hogy a családi gazdaságokról szóló törvény alapján az őstermelő kizárólag olyan terméket értékesíthet, ami az őstermelői nyilvántartásban szerepel.
Ha az őstermelő, egyben kereskedő egyéni vállalkozóként a saját őstermeléséből származó termékét (is) értékesíti, akkor ezeknek a termékeknek a szokásos piaci értékét őstermelői bevételként kell figyelembe vennie, és ezeknek a termékeknek az értékesítéséből származó bevételt az egyéni vállalkozás bevételei között kell szerepeltetni. Mindezek akkor is érvényesek, ha akár az egyik, akár mindkét tevékenységében a magánszemély átalányadózást alkalmaz. Ha a vállalkozói személyi jövedelemadó szabályai szerint adózik a magánszemély, az egyéni vállalkozás érdekében felmerült költségek között figyelembe vehető az őstermelői bevételek közé beírt összeg.
Hozzászólások (0)