hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kellenek az EU-ból bevándorló munkások Nagy-Britanniának

  • adozona.hu

Kedvezőtlenül hatna a foglalkoztatásra és a brit gazdaság teljesítményére, ha a brit EU-tagság megszűnése után a kormány korlátok közé szorítaná az Európai Unióból érkező munkavállalók beáramlását – áll a brit belügyminisztérium mellett működő, de hivatalosan független testületként tevékenykedő bevándorlási tanácsadó szervezetet (Migration Advisory Committee – MAC) ma ismertetett köztes jelentésében.

A szervezetet a belügyi tárca bízta meg tavaly egy átfogó felmérés elkészítésével arról, hogy az EU-munkavállalók bevándorlása hogyan hat a brit gazdaságra.

Az MAC 67 oldalas, 417 üzleti vállalkozás és szervezet megkérdezésén alapuló előzetes tanulmánya megállapítja: sok munkáltató tart attól, hogy az EU-munkavállalók beáramlásának korlátozása negatív következményekkel jár a brit gazdaságra. A válaszadók szerint a közvetlen hatások között lenne a betöltetlen állások számának növekedése, hosszabb távon pedig a foglalkoztatás és a kibocsátás visszaesése.

A tanulmány szerint sok brit munkaadó olyan üzleti modellt alakított ki, amelyben fontos szerep jut az EU-munkavállalók korlátozás nélküli alkalmazhatóságának. E modell elterjedését elősegítette a 2004-ben felvett közép- és kelet-európai uniós tagországok csatlakozása.

A modell alapján működő brit üzleti vállalkozások azonban már most, bevándorlási korlátozások nélkül is számos problémával szembesülnek. A font gyengülése – ami a brit EU-tagságról 2016-ban tartott népszavazás óta ment végbe –, illetve annak a nézetnek a térnyerése, hogy az Egyesült Királyság ma már kevésbé vonzó hely a külföldi munkaerő számára, megnehezítette az EU-munkavállalók toborzását számos brit üzleti szektorban – derül ki a MAC tanulmányából.

Az elemzés szerint az euróövezeti gazdaság élénkülése és a kelet-európai jövedelmek emelkedése miatt egyre vonzóbbá válnak az egyéb munkavállalási lehetőségek.

A tanulmány felidézi a brit orvosi kamara szerepét betöltő General Medical Council legutóbbi felmérését, mely szerint az egészségügyi ellátórendszer külföldi munkavállalóinak 60,8 százaléka úgy nyilatkozott, hogy fontolóra vette távozását az Egyesült Királyságból. A brit fogorvosi szakmai szövetség arról számolt be, hogy 90-95 százalékkal zuhant az EU-országokból nagy-britanniai állásokra jelentkező fogorvosok száma.

Ugyanez a folyamat a brit statisztikai hivatal (ONS) legújabb bevándorlási adataiban is markánsan mutatkozik. Az ONS becslése szerint a nyolc közép- és kelet-európai EU-tagállamból a tavalyi harmadik negyedév végén zárult tizenkét hónapban az egy évvel korábbinál hatezerrel kevesebb, 51 ezer munkavállaló érkezett, és ezerrel több, 39 ezer távozott, így a nettó bevándorlás ebből az EU-térségből mindössze 12 ezres volt a szeptemberrel zárult teljes évben, hétezerrel kevesebb, mint egy évvel korábban.

Az Európai Unió egészéből a vizsgált tizenkét hónapban 220 ezren települtek Nagy-Britanniába, 47 ezerrel kevesebben, mint az egy évvel korábbi azonos időszakban, és 130 ezren távoztak végleg, 28 ezerrel többen, mint a 2016 szeptemberében zárult egy évben, vagyis a nettó EU-bevándorlás 90 ezres volt, ami éves összevetésben 75 ezerrel kevesebb.

Az ONS adatai szerint 2013 óta most fordult elő első ízben, hogy az EU-társállamokból Nagy-Britanniába irányuló éves nettó bevándorlás nem érte el a 100 ezret.

Brit üzleti szervezetek egymás után figyelmeztetik a brit kormányt a külföldi EU-munkaerő bevándorlásának visszaeséséből eredő kockázatokra.

A Brit Vendéglátóipari Szövetség (BHA) legutóbbi felhívása szerint a brit éttermekben dolgozó felszolgálók 75 százaléka, a szakácsok 25 százaléka, a szállodák takarítási és egyéb fenntartási feladatait ellátó személyzetének 37 százaléka más EU-tagállamokból érkezett.

A brit építőipar legnagyobb szakmai és érdekképviseleti szervezetei a brit kormányhoz intézett minapi felhívásukban közölték, hogy a máris súlyos munkaerőhiánnyal küszködő ágazat munkavállalóinak 12,6 százaléka Nagy-Britannián kívül született, 5,7 százalékuk pedig a közép- és kelet-európai EU-országokból érkezett.

A felhívás szerint ráadásul ez csak az országos átlag, Londonban például 50 százalékhoz közeli a külföldi EU-munkavállalók aránya az építőiparban.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink