hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Karácsonyi rend: délben le kell húzni a rolót

  • MTI/Adózóna

Változik a korábban megszokott karácsonyi bevásárlás rendje, az új nyitvatartási szabályok szerint december 24-én, csütörtökön legkésőbb 12-kor kötelesek bezárni a boltok, áruházak – hívta fel a figyelmet az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) hétfőn.

A szervezet közleménye szerint december 24-én az élelmiszerboltok általában még nyitva lesznek, de sok iparcikk üzlet erre a rövid időre már nem nyit ki. A bevásárlóközpontok élelmiszerboltjai a szokásos kora reggeli órákban nyitnak, az iparcikkeket árusító üzletek általában 9-kor.

December 25-én és 26-án, az ünnepek alatt zárva lesznek az üzletek, illetve az általános szabályozás szerint december 27-én, vasárnap sem nyithatnak ki.

A kötelező zárva tartás alól kivételt jelentenek a benzinkutak, ügyeleti rendben a gyógyszertárak, a piacok, a helyi termelői piacok, a vásárok, a vasúti és autóbusz-pályaudvarok, repülőterek üzletei, illetve a 200 négyzetméternél kisebb boltok, ha a tulajdonos vagy segítő családtag áll a pult mögött.

Hajnali fél öt és 12 óra között nyitva tarthatnak még a kizárólag pékárut, továbbá kizárólag tejterméket árusító üzletek, az újságot árusító üzletek 50 négyzetmétert meg nem haladó árusítótérrel, amelyben az árbevétel legalább kétharmada az újságok értékesítéséből származik, valamint a virágot árusító üzletek 150 négyzetmétert meg nem haladó árusítótérrel, ahol az árbevétel legalább kétharmada a virágok, dísznövények értékesítéséből származik.

A különböző szolgáltatókat, például a fodrászt, kozmetikust nem érinti a boltok nyitva tartási tilalma, így december 24-én szabadon dönthetnek arról, meddig fogadják a vendégeiket.

A vendéglátásra, szórakozóhelyekre sem vonatkozik a zárva tartási tilalom.

Az általános szabályozás szerint az ünnepek után legkorábban december 28-án, hétfőn, hajnali fél ötkor lehet kinyitni.

Az OKSZ szerint várhatóan december 28-án elindul a nem megfelelő ajándékok cseréjének rohama. Jogszabály ezt a cserét nem írja elő a kereskedőknek, de kialakult az a gyakorlat, hogy az ünnepek után néhány napig kicserélik az ajándékokat, illetve megengedik az áru értékének levásárlását. A csere feltétele a nyugta megléte és az ajándék sértetlensége.

A minőségi reklamációkat változatlanul a szavatosság, jótállás szabályai szerint kell a boltoknak intézniük ilyenkor is – hangsúlyozta a kereskedelmi szövetség.

A jogszabályok alapján az online áruházban vásárolt termékeket a vásárlást követő 14 napon belül akkor is kötelező kicserélni, ha a vásárló egyszerűen csak meggondolta magát. Ebben az esetben 14 naptári napról van szó, így a munkaszüneti napok is beleszámítanak. A 14 napos elállási jog az Európai Unió bármely webáruházára egységesen kötelező – ismertette az OKSZ.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink