hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Karácsonyi ajándékhajsza: erre figyeljen, ha online vásárol

  • dr. Nagy András ügyvéd

A karácsonyi ajándékbeszerzési hajrában jól jönnek az online vásárlási lehetőségek. Cikkünkben fogódzót nyújtunk annak megismeréséhez, mely esetekben cserélhetik a terméket, vagy állhatnak el a vásárlástól.

A webáruházakban történő vásárlásokra eltérő szabályozás vonatkozik. Az indokolás nélküli elállási jog csak az internetes vásárlásoknál (pontosabban minden távollévők között kötött szerződésnél) illet meg bennünket.

Gondoljunk csak bele, ha az internetről rendelünk, nincs lehetőségünk az adott terméket (például szemüveget, pulóvert stb.) felpróbálni, ennél fogva a vásárlókat a termék átvételétől számított tizennégy napon belül indokolás nélküli elállási jog illeti meg [45/2014. kormányrendelet a fogyasztó és a vállalkozás közötti szerződések részletes szabályairól 20. § (1)–(2) bekezdés]. Elállási jog illet meg bennünket akkor is, ha a termék nem érkezik meg a vállalt időre, vagy nem azt az árucikket kaptuk meg, amit éppen megrendeltünk, arról nem is beszélve, ha a termék hibás.

Mit jelent az említett elállási jog ezen esetekben?

Ha megkapjuk a terméket, de az valamilyen okból kifolyólag mégsem felel meg nekünk, akkor azt tizennégy naptári napon belül visszaküldhetjük. A kereskedőnek ebben az esetben vissza kell fizetnie részünkre a teljes vételárat, ideértve a teljesítéssel összefüggésben felmerült költségeket is (például a vevőhöz történő szállítási költségeket). Tudni kell, hogy ha a vevő a normál kiszállítástól eltérő szállítási módot választ (például ha az ajándékot kifejezetten délután 3 órára kéri kiszállítani a megjelölt helyre), akkor a kereskedő nem köteles visszatéríteni az ebből eredő többletköltségeket. A termék eladóhoz történő visszajuttatásának költsége azonban már a vevőt terheli [45/2014. kormányrendelet 8/B § (2) bekezdés].

A termék átvételének időpontját nyugtával tudjuk igazolni. Abban az esetben, ha nem küldenek, akkor az átvételi elismervényről javasolt másolatot készíteni. Érdemes azt is tudni, hogy elállási jogunkat a szerződéskötés napja és a termék átvételének napja közötti időszakban is gyakorolhatjuk.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben a felmerülő kérdésekre válaszolva mutatjuk be, hogyan lehet elállni a vásárlástól, mely esetekben lehet cserét kérni, és mit kell feltétlenül tudniuk az aukciós oldalakon magánszeméllyel üzletelőknek.

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink