hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Jobb GDP, jöhet az adóemelés

  • lapszemle

Az előzetesnél erősebb GDP-adattal ünnepelhette a japán kormány a 2020-as tokiói olimpia hírét, a jelentős növekedés az adóemelési döntést is megkönnyítheti. Elemzők azonban figyelmeztetnek: a legfrissebb adatok a belső kereslet megtorpanását jelzik - írja a napi.hu.

Markánsan felfelé módosította az idei második negyedéves japán növekedési adatot a kormány: az előző negyedévhez képest 0,9 százalékkal bővült a GDP, szemben a 0,6 százalékos első becsléssel. Ez 3,8 százalékos annualizált növekedést jelent a korábban jelzett 2,6 százalékos helyett (az első negyedév 4,1 százalékos bővülést hozott). A felfelé módosítást mindenekelőtt a tőkeberuházások emelkedése tette lehetővé − emelte ki a Reuters. Az adat azt tükrözi, hogy a vállalatok lecserélik régi berendezéseiket − fogalmazott a hírügynökségnek nyilatkozva a Sumitomo Mitsui vagyonkezelő vezető elemzője.

A jobb GDP-adat megkönnyíti a kormány számára a fogyasztási adó tervezett emelését − mutatott rá minden kommentár −, amire nagy szükség lenne a költségvetés rendbetételéhez, hosszabb távon a GDP 230 százalékára rúgó adósság kezeléséhez.

Abe Sinzo miniszterelnök várhatóan október elsején dönt a pénzügyminisztérium javaslatáról, amelynek értelmében a most 5 százalékos adó jövő áprilistól 8 százalékra, 2015 októberétől pedig 10 százalékra emelkedne. (A japán jegybank aznap teszi közzé a nagy figyelemmel kísért "tankan" jelentést, amely az üzleti hangulat felmérését összegzi.) Amari Akira gazdasági miniszter szerint az adóemelésre támaszkodva több mint 2 ezer milliárd jen (20 milliárd dollár) értékű ösztönző csomagot is beindíthatnak. A kormány kezére játszott a Nemzetközi Olimpiai Bizottság is, amikor Tokiónak ítélte a 2020-as nyári olimpia rendezését (erről lásd még írásunkat a 16. oldalon); ez erősíti Abe népszerűségét − idézte a Bloomberg a UBS tokiói vezető közgazdászát −, túl azon, hogy élénkíti a beruházásokat. Az első becslések szerint Japán legalább 8 milliárd dollárt költene a meglevő sportlétesítmények felújítására, illetve újak építésére.

Az állami bevételek emelését a megugró jóléti kiadások is indokolják az elöregedő országban, de így is sokan aggódnak amiatt, hogy rövid távon visszaüt a magasabb adó, hiszen visszafoghatja a belső keresletet. A friss adatok már most is azt mutatják, hogy a japánok ismét óvatosabbak lettek az élénkülést beindító gazdaságpolitika kezdeti lelkes fogadtatása után: a személyes fogyasztási kiadások a második negyedévben annualizáltan csak 2,9 százalékkal emelkedtek az első negyedévi 3,3 százalék után. Tovább zsugorodott augusztusban a harmadik hónapja gyengülő fogyasztói bizalom is − derül ki az ugyancsak tegnap közzétett kormányzati adatokból −, a 43 pontos érték a legalacsonyabb tavaly december óta.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink