adozona.hu
Jegybanki alapkamat: ez várható a Monetáris Tanács döntése után
//test-adozona.hu/altalanos/Jegybanki_alapkamat_ez_varhato_a_Monetaris__HSYRE3
Jegybanki alapkamat: ez várható a Monetáris Tanács döntése után
Mai ülésén a Monetáris Tanács határozott a jegybanki alapkamatról. Pénzügyi elemzők értékelték a döntésről kiadott közleményt.
William Jackson, a Capital Economics pénzügyi-gazdasági elemzőház felzárkózó piacokkal foglalkozó vezető közgazdásza az 1,35 százalékos alapkamatot változatlanul hagyó döntést és a monetáris testület közleményét értékelve kiemelte, hogy a múlt havi kommünikéhez képest a mostani egy döntő jelentőségű mondattal egészült ki, amely a márciusi inflációs jelentéstől is függően nyitva hagyja a monetáris kondíciók „további enyhítésének” lehetőségét.
Jackson rámutatott arra is, hogy a közleményben ezúttal nincs szó a nem konvencionális monetáris eszközök alkalmazásáról. A Capital Economics elemzője közölte: a ház mindezek alapján úgy értelmezi, hogy a monetáris tanács elkezdte a felkészülést a kamatcsökkentésre.
Jackson közölte, hogy a Capital Economics a maga részéről 1,00 százalékra süllyedő MNB-alapkamattal számol.
A közgazdász szerint két tényező is indokot adhat a monetáris tanácsnak a kamatcsökkentésre. Az egyik az MNB inflációs előrejelzésének felülvizsgálata, ami valószínűsíthető, hiszen a magyar jegybank a decemberben közzétett legutóbbi inflációs jelentésében még 1,7 százalékos idei átlagos inflációt jósolt. A Capital Economics várakozása szerint ugyanakkor az idei egész éves átlagos infláció inkább 1 százalék környékén lesz.
Jackson szerint a második tényező az lehet, ha az euróövezeti jegybank (EKB) további monetáris enyhítéséi lépéseket jelent be. A Capital Economics szerint ez is valószínű, akár már a jövő hónapban.
Hasonló várakozásaik alapján más nagy londoni házak is az MNB kamatcsökkentési ciklusának újraindítását jósolják.
A Commerzbank – az egyik legnagyobb európai pénzügyi szolgáltató csoport – londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó elemzői alapeseti előrejelzésükben szintén azt valószínűsítik, hogy az MNB az idei év végéig 1,00 százalékra csökkenti alapkamatát. A ház szerint támpontot adhat majd a további kamatpolitika megítéléséhez, hogy az MNB a márciusi inflációs jelentésben mennyivel korrigálja lefelé 2016-ra szóló maginflációs előrejelzését.
A Commerzbank elemzői szerint az infláció diffúziós mutatója – amely azt méri, hogy a kosáron belül milyen az inflációs gyorsulást, illetve lassulást mutató összetevők megoszlása – jelenleg semleges vagy negatív a térségi EU-gazdaságok mindegyikében, így Magyarország mellett Csehországban és Lengyelországban is, és ebben a mutatóban még nem is jelent meg teljes mértékben az olajárak legutóbbi zuhanásának hatása.
Mindemellett most nincs olyan inflációgyorsító hatás sem, amely a helyi fizetőeszközök árfolyamából szűrődne át, és ebben a környezetben a globális nyersanyagár-sokkok dezinflációs hatása fokozatosan szétterjedhet az inflációs kosár összetevőinek széles körére – hangsúlyozták a Commerzbank londoni elemzői.
A ház szerint ráadásul a bizonyítékok arra is vallanak, hogy az inflációs várakozások visszaesése már a maginflációs összetevők egyre szélesebb körébe is átszűrődik.
Ebben a környezetben a Commerzbank londoni elemzői Magyarország mellett Lengyelországban is 1,00 százalékra csökkenő jegybanki alapkamattal számolnak az idei év végéig, Csehországban pedig növekvő esélyét látják a negatív kamatszint kialakulásának.
Hozzászólások (0)