hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Itt a nagy bejelentés! Francia kocsi lesz az Opel

  • MTI/lapszemle

A General Motors amerikai autógyártó 2,2 milliárd euróért eladja veszteséges európai autógyártó érdekeltségeit a PSA francia konszernnek – jelentette be a két vállalat hétfőn hivatalos közleményben.

A megállapodás értelmében a Peugeot-t, a Citroent és a prémiumkategóriás DS modellcsaládot gyártó PSA-csoport tulajdonába kerül az Opel és a brit testvérmárka, a Vauxhall, aminek eredményeként Európa második legnagyobb autógyártó birodalma jön létre a német Volkswagen-csoport mögött.

Az új vállalat évente ötmillió autót gyárt majd, és a remények szerint 2020-ra nyereséges lesz az Opel és a Vauxhall gyártása.

A General Motors ugyancsak megválik európai pénzügyi érdekeltségétől, amelyet a PSA-csoport a BNP Paribas francia pénzintézettel közösen 900 millió euróért vásárol meg.

A Bild am Sonntag azt állítja, a Volkswagent is érdekelte az Opel, s ezt Angela Merkel kancellár is támogatta, a magas vételár miatt azonban semmi sem lett az üzletből. A vasárnap megjelent német napilap azt írja, 2014. januárjában végleg eldőlt, hogy a Volkswagen nem veszi meg az Opelt, mivel az anyavállalat, a General Motors túl nagy összeget kér, s ezt Wolfsburgban sokallták – tudósít az autószektor.hu.

A franciák azt remélik, hogy a mostani felvásárlással a "beszerzésben, gyártásban és kutatás-fejlesztésben rejlő szinergiáknak" köszönhetően 2026-ig 1,7 milliárdot faraghatnak működési költségeiken. Ezt a brit sajtó máris úgy értékelte, hogy elbocsátások jöhetnek a cégcsoportnál, így a jobbkormányos Opeleket gyártó Vauxhallnál is. A PSA ennek kapcsán azt közölte, hogy a korábbi tulajdonos által a dolgozók felé tett minden kötelezettségnek eleget tesz – írja az Index.

Az 1862-ben alapított Opelnek hét európai országban vannak gyárai, kutatás-fejlesztési, illetve tesztközpontjai. A nyugat-magyarországi Szentgotthárdon működő, motorokat gyártó üzemében mintegy 1200 embert foglalkoztat. A több mint 35 ezer munkatárssal dolgozó autógyártó társaság 1931 óta áll a GM 100 százalékos tulajdonában, és 1999 óta veszteséges. 

Az Opel megszerzésével a PSA-csoport megelőzi francia riválisát, a Renault-t: piaci részesedése 16 százalékra emelkedik, amivel a második helyre kerül a 24 százalékos részaránnyal vezető Volkswagen német konszern mögött. Az új vállalat futószalagjairól idővel évente ötmillió autó gördül majd le, és a remények szerint 2020-ra nyereséges lesz az Opel/Vauxhall gyártása.

A PSA-csoport és a GM európai divíziója, a GM Europe tavaly együttesen 4,3 millió autót értékesített, és 72 milliárd euró bevételt ért el. A PSA-csoport nettó nyeresége 2,15 milliárd euróra rúgott 2016-ban, míg a GM európai divíziója 257 millió dollár veszteséget termelt. A detroiti autógyár az utóbbi 16 év alatt 15 milliárd dolláros veszteséget szenvedett el európai tevékenységén.

Carlos Tavares, a PSA elnöke a hétfőn kiadott közleményben meggyőződését fejezte ki, hogy az Opel/Vauxhall megvásárlásával jelentős gazdasági megtakarítást lehet elérni, a költségeket 2026-ra akár évi 1,7 milliárd euróval csökkenthetik a kutatás-fejlesztés, a gyártás és a beszerzés területén felszabaduló szinergiák.

A GM hosszabb ideje tárgyal a PSA-val európai érdekeltségének eladásáról, de csak február közepén szivárogtak ki az első hírek a tervezett ügyletről. Az eddigi bejelentések szerint a PSA az Opel új tulajdonosaként érvényesnek tekintené a GM által a németországi munkahelyek megőrzésére, az üzemek fenntartására és a beruházások, fejlesztések folytatására vállalt garanciát.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink