hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így változott a lakossági hitelek piaca az elmúlt tíz évben

  • adozona.hu

A Magyar Nemzeti Bank részletes statisztikákat vezet a lakossági hitelállományról. Ezeket az adatokat a Bank360.hu feldolgozta és bemutatja, hogyan változott a lakossági hitelpiac az elmúlt tíz évben.

Így tűntek el a devizahitelek

2010-ben a lakossági hitelállomány jelentős részét a devizaalapú jelzáloghitelek tették ki – lakáscéllal több mint 2100 milliárd forint, szabad felhasználással pedig több mint 1500 milliárd forint hitelállományt tartott nyilván az MNB az évtized elején. A tetőpont 2011 harmadik negyedévében volt, amikor az össz jelzáloghitelállomány meghaladta az 5200 milliárd forintot. Ezt követően ezek a számok folyamatosan csökkentek, 2014 utolsó negyedévében 3300 milliárd forintra csökkent ez az összeg. 2015 elején a forintosítást követően 118 milliárd forint maradt, mára pedig már csak hét milliárd forint.

A devizaalapú, fogyasztási kölcsönök (személyi kölcsön, autóhitel) száma 2015 utolsó negyedévére csökkent számottevően, ekkor hétmilliárd forint maradt a hitelállománya ezeknek a termékeknek. 2020-ra ezek a kölcsönök gyakorlatilag eltűntek, a hitelállomány az egymilliárd forintot sem éri el.

A személyikölcsön-állomány év végére megközelítheti az 1000 milliárd forintot

A forintalapú, szabad felhasználású személyi kölcsön 2011 elején 270 milliárd forintos hitelállománnyal bírt. 2016-ban indult a hitelállomány stabil növekedésnek, ennek köszönhetően először a támogatott lakáshiteleket, majd szabad felhasználású jelzáloghiteleket előzte meg. 2020 második negyedéve után a hitelállomány 936 milliárd forintra nőtt, így az sem zárható ki, hogy év végéig eléri az 1000 milliárd forintot.

Jelentősen csökkent a támogatott lakáshitel-állomány

A forintalapú, támogatott lakáskölcsönök állománya közel a felére csökkent az elmúlt tíz évben – 1040 milliárd forintról 600 milliárd forintra. A csökkenő tendencia az egész évtizedre jellemző volt, 2019 utolsó negyedévében azonban újra emelkedni kezdett a támogatott szerződések száma.

A forintalapú jelzáloghitelek bővülése

A forintalapú, piaci kamatozású lakáshitel-szerződések száma számottevően nőtt, amelyet a devizahitelek forintosítása befolyásolt elsősorban, de a 2015-ös évet megelőzően és utána is emelkedett az állomány. 2020 második negyedévének a végén összesen több mint 3700 milliárd forint lakáshitel állományt tartott nyilván az MNB.

A szabad felhasználású, forint jelzáloghitelekről nem mondható el ilyen bővülési arány. A forintosítás miatt itt is látható egy nagy ugrás, ezután azonban évről évre csökkent a hitelállomány – az igénylők érezhetően a lakáscélú hiteleket vagy a nagyobb összegű fogyasztási hiteleket választották céljaik megvalósításához. 2020. június végén a szabad felhasználású hitelállomány csak töredéke a lakáshitelállománynak.

Így indult el a babaváró hitel

A hiteltípusok között a babaváró hitel 2019. második felében meghatározó szerepet játszott abban, hogy a tavalyi hitelkihelyezés rekordösszeget érjen el. Az első év után a hitelállomány meghaladta a 770 milliárd forintot.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink