adozona.hu
Így vállalkozhat képesítéshez kötött tevékenységre képesítés nélkül
//test-adozona.hu/altalanos/Igy_vallalkozhat_kepesiteshez_kotott_teveke_VTPX63
Így vállalkozhat képesítéshez kötött tevékenységre képesítés nélkül
Számos olyan tevékenység létezik, amelyre csak képesítés birtokában indítható vállalkozás. Ennek hiányában vagy elkezdett képzés esetén van-e mód vállalkozásra? Olvasói kérdésre Szipszer Tamás mérlegképes könyvelő válaszolt.
A kérdés részletesen így szólt: Egy fotózással foglalkozó fiatal vállalkozást szeretne indítani, de a fotózás szakképzettséghez kötött vállalkozói tevékenység, és neki nincs meg a végzettsége. Az OKJ-s képzést idén szeptemberben tudja elkezdeni. A megkezdett OKJ-s képzés szakképzettségnek minősül-e, és indíthatja-e a vállalkozást szakképzettként? Illetve, ha nem minősül szakképzettségnek a megkezdett OKJ-s képzés, akkor milyen alternatív lehetőség áll rendelkezésére, hogy hivatalosan fotózhasson és számlát tudjon adni? Például adószámos magánszemélyként tudja-e ezen tevékenységet végezni, vagy ha felvesz egy alkalmazottat, aki képzettséggel rendelkezik, az megoldhatja-e a problémát, vagy van-e esetleg valamilyen szakképzettséghez nem kötött tevékenység, amellyel kiválthatná a fotózást? Olyan kérdésem is lenne, hogy katás egyéni vállalkozó esetében, ha nincs alkalmazottja, kell-e havi szinten 1758-as bevallást leadni? Előre is nagyon köszönöm válaszait!
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
Az egyéni vállalkozói tevékenységet szabályozó 2009. évi CXV. törvény 16. § (2) bekezdése értelmében amennyiben az egyéni vállalkozó képesítéshez kötött tevékenységet kíván végezni, akkor ezen tevékenységet csakis akkor folytathatja, ha megfelel a jogszabályokban meghatározott képesítési követelményeknek.
A 21/2010. NFGM rendelet sorolja fel azon ipari és kereskedelmi tevékenységeket, melyekhez képesítés szükséges. E szerint a fényképek és videó felvételek készítéséhez és kidolgozásához fényképész végzettségre van szükség. Vagyis a tanfolyam megkezdése nem elegendő.
E nélkül a tevékenység tehát nem folytatható. Az egyéni vállalkozó azonban eleget tehet ennek a feltételnek, ha a tevékenységében akár munkavállalóként, akár más jogviszonyban határozatlan időre közreműködik olyan személy, aki a fenti végzettséggel rendelkezik. Ennek a feltételnek folyamatosan meg kell felelni.
A már hivatkozott 21/2010. NFGM rendelet 1. § (1) bekezdése alapján egy adott tevékenység csak a meglévő képesítés birtokában végezhető, függetlenül a tevékenységvégzés formájától. Tehát ez azt jelenti, hogy aki az adott képesítéshez kötött tevékenységet ténylegesen folytatja, annak rendelkeznie kell az ahhoz szükséges végzettséggel.
Így kérdésben szereplő magánszemély jelenleg hivatalosan nem tud fotózással kapcsolatos tevékenységet folytatni, de ha biztosít egy ilyen végzettséggel rendelkező munkavállalót, akkor egyéni vállalkozást alapíthat e tevékenységre.
Katás egyéni vállalkozónak nem kell 1758-as számú bevallást benyújtania nullás adattartalommal sem. A 1708-as bevallást és adatszolgáltatást elvileg szintén nem szükséges beadnia, ha nem volt adóköteles kifizetése. Ebben az esetben azonban javaslom az NY jelű nyilatkozat beadását, melyen egyértelműen jelzi, hogy nincs kötelezettsége ezen nyomtatványon az adóévben.
Hozzászólások (0)