hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így vet véget a körbetartozásoknak az új törvény

  • Surányi Imréné okleveles közgazda
1

Talán fellélegezhetnek a körbetartozások miatt évek óta halmozódó fizetési problémákkal küzdő építőipari vállalkozások. Július 1-jén ugyanis hatályba lépnek az építmények tervezésével és kivitelezésével kapcsolatos egyes viták rendezésében közreműködő szervezetről, és egyes törvényeknek az építésügyi lánctartozások megakadályozásával, valamint a késedelmes fizetésekkel összefüggő módosításáról szóló 2013. évi XXXIV. törvény rendelkezései.

Az új szabályozás lényege a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett független szervezetként működő Teljesítésigazolási Szakértői Szerv (TSZSZ) létrehozása, amelytől azt várja a jogalkotó, hogy felgyorsul a szerződésből eredő teljesítések után járó ellenszolgáltatás polgári jogi eszközökkel történő kikényszerítése. A TSZSZ az érintett felek megbízásából a vitás tervezési, építési és kivitelezési feladatokról a bíróság előtt használható szakvéleményeket készít. Ez elősegíti, hogy a perben felmerülő szakkérdésben már a per indulásakor rendelkezésre áll egy olyan szakvélemény, amelyre a bíróság ítéletétben támaszkodhat, sőt a perek száma is csökkenhet, mivel a szakvélemény (és jogkövetkezményei) ismeretében várható, hogy a felek per nélkül rendezik a köztük fennálló vitás kérdéseket.

A szerződésből eredő teljesítés után járó ellenszolgáltatás körül kialakult vita esetén az érintett fél – mielőtt bírósághoz fordul – a TSZSZ szakvéleményét kérheti. Ekkor a TSZSZ a szerződés teljesítésének vizsgálata alapján olyan szakvéleményt ad ki, amelynek alapján megállapítható, hogy a szerződés teljesítése megtörtént-e, vagy a szerződésnek megfelelő módon történt-e meg, és a teljesítésért járó ellenérték megfizetése – adott esetben a szerződést biztosító mellékkötelezettség érvényesítése – milyen összegben indokolt.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
9103alex

Amennyiben ez a törvény, így, ebben a formájában véget vet a körbetartozásoknak, akkor én bárkinek, bármit felajánlok, a saját tulajdonomban levő ingó, és ingatlan vagyontárgyaim közül!
Még a megközelítés is rossz!
Személyi felelősség, személyi, magán vagyonnal is, ha kell garancia vállalás! Ne lehessen többet a bizonyítottan "vétkes" tartozó, adós, más cégnél még stróman sem!
Jelenleg egyet "befuccsoltat" és már a másik működik, és így tovább.
15, 50, 500, 1000 cég lehet bejelentve egyetlen "telephelyre" !!! Nincs határ, nincs korlát, nincs garancia semmire! Erre mondják, hogy fejétől bűzlik a hal.
Lefordítva: Amit a törvények "megengednek" azt követik csupán el az ügyeskedők.
Miért engedik meg a törvények?
Mert a törvényalkotók képességével van baj, vagy a szándékukkal!
Bármelyik esetén az eredmény a jelenlegi, évtizedek óta fennálló állapot.
Megoldás: Angolszász gazdasági törvények átültetése a hazai gyakorlatba.
Persze. csak akkor, ha nem sérti valakik érdekeit...

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink