hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így lettek nyereségesek állami cégek

  • Muck Tibor

Mindössze 37 állami vállalat van a 2012-es év 500 legnagyobb eredményű cégének rangsorában, de ezek között is jó néhány olyan akad, amelyikről első pillantásra nehezen érthető, hogy került ide. Folytatjuk a HVG 2013. november 16-ai számában megjelent összeállítás közlését.

A harminchétből hét közlekedési cég. Köztük a MÁV és három leányvállalata: a személyszállító Start, a mozdonyokat kiállító Trakció és a pályakarbantartó FKG. A MÁV-csoport úgy érte el 2,3 milliárd forintos eredményét, hogy 2012-ben az előző évinél 42 milliárddal több, összesen 223 milliárd forint működési támogatást kapott az államtól (2011-ben pedig az 51 mil¬liárd forintos adósságátvállalás nyomán könyvelhetett el 17 milliárdos nyereséget). Hasonló a helyzet a két autóbuszos céggel, a budapesti Volánbusszal és a győri Kisalföld Volánnal is. Ezeknek úgy nőtt 0,8, illetve 1,2 milliárd forinttal az eredményük, hogy az előző évinél 1,4, illetve 1,6 milliárd forinttal több állami és – a helyi járatok után – önkormányzati támogatás érkezett a számlájukra.

Kevésbé meglepő a Magyar Villamos Művek és hat cégleánya toplistás szereplése. Az MVM-csoport össznyereségének közel kétötödét az 1969–1987-ben épült Paksi Atomerőmű termelte meg, de az energiakereskedők (MVM Partner és MVM Trade), a rendszerirányító (Mavir), sőt még az erőművek (a Vértesi és a Bakonyi) is szépen hoztak a konyhára. Olyannyira, hogy a rezsicsökkentés kapcsán sokan felvetették, miért csak a magánkézben levő energiaszolgáltatóktól követeli meg a kormány az egyre alacsonyabb árat. Végül, idén novembertől, az MVM-nek lejjebb kellett vinnie az áram nagykereskedelmi árát; elemzők szerint ez körülbelül a negyedével apasztja majd a csoport nyereségét. Könnyebben elbánik a rezsicsökkentés a listán lévő hét fővárosi és egy szegedi közszolgáltató nyereségével, két év múlva ezek a cégek aligha lesznek rajta a legnagyobb eredményűek listáján.

Egy nonprofit zrt és két nonprofit kft neve is felbukkan a legnagyobb profitot elszámoló vállalkozások között. Az első a Magyar Televízió, amely a kormányváltás óta szinte nem győzi felszívni a bele – illetve a műsorokat gyártó Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alapba – öntött állami milliárdokat; a tévécég két legnagyobb bevételi tétele egy elengedett kötelezettség 4,4, valamint egy tartozásátvállalás 1,5 milliárd forintja.

Az állami rendezvényszervező Millenáris Nonprofit Kft. azzal érte el rekorderedményét, hogy a Gazdasági Minisztérium 2,4 hektáros, a Millenáris Parkkal szomszédos telkének felére kiterjedő tulajdonjogát közel 2 milliárd forintért eladta az államnak. A Hortobágyi Nemzeti Park egyötödén ökológiai gazdálkodást folytató Hortobágyi Nonprofit Kft. ezek után csak annyi meglepetéssel tud szolgálni, hogy támogatásainak zömét nem Budapestről, hanem Brüsszelből kapta.

Igazi kuriózuma viszont a toplistának az egykori nemzeti légitársaság márkanevét birtokló Malév Vagyonkezelő. A főállású alkalmazott nélküli vállalkozás egyetlen bevételi forrása a légitársaságtól a névhasználatért járó díj volt, a cég ebből fizette az állami MFB-vel szemben fennálló 76 millió eurós hitel kamatait. A márkanév-használati szerződés azonban a légitársaság 2012 februárjában indult felszámolása nyomán megszűnt, és a Malév után a Malév Vagyonkezelő is fizetésképtelenné vált. Nyeresége is csak papíron volt: abból a 2,7 milliárd forintból, amit tulajdonosa, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő lehívott az orosz Vnyesekonombank garanciájából, és a cég feje felett átnyúlva egyenesen továbbutalt az MFB-nek.
A 2012. éve alapján a TOP 500 listára jutott cégek rangsorából ezúttal a 101-200. helyezésűek fontosabb adatait közöljük.
101-150.: http://bit.ly/1h6Pe55
151-200.: http://bit.ly/1dnKlUC

Korábbi cikkünket ITT olvashatja el.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink