hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így lett az éves előirányzat 120 százaléka az államháztartási hiány október végére

  • MTI/lapszemle

Az államháztartás első tíz havi, 1418,2 milliárd forintos deficit pénzforgalmi hiány, nem egyezik meg az uniós módszertan szerinti hiánnyal, és nem veszélyezteti a hiánycélt - mondta Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államháztartásért felelős államtitkára az M1 aktuális csatornának.

A pénzforgalmi hiány valóban nagy, meghaladja az éves előirányzat 120 százalékát – ismerte el az államtitkár. Ennek egyik oka az, hogy az állam az uniós támogatásokat saját forrásai terhére megelőlegezi. Hozzátette, ez tudatos kormányzati döntés, azt szolgálja, hogy a vállalkozások, önkormányzatok kellő likviditással rendelkezzenek a projekt beindításához és finanszírozásához.

A kifizetett előleget az Európai Bizottság csak akkor fogja finanszírozni, amikor megkapta a megvalósított beruházások számláit – ecsetelte Banai. Az állam az első tíz hónapban 1702 milliárd forint kifizetést teljesített a kedvezményezett vállalkozások, önkormányzatok, egyéb szervezetek felé, de azzal szemben egyelőre csak 326 milliárd forint bevételt tudott elszámolni. Az általános elszámolási rend szerint 80-85 százalékos arányban lehet elszámolni az európai uniós forrásokat.

Az államtitkár hangsúlyozta, csak időleges megelőlegezésről van szó. A pénz meg fog térülni, a kérdés csak az, hogy mikor. A fő szabály szerint a számlák kiküldése után két hónappal utal az Európai Bizottság, konkrét esetekben azonban jóval hosszabb idő is eltelhet, több hónapot, egy egész évet is átfoghat - mondta. Előfordulhat, hogy az állam a kedvezményezettnek idén teljesít, de a bizottságtól csak jövőre érkezik meg a támogatás – fejtette ki.

Banai Péter Benő kitért arra is, hogy az 1400 milliárd forint feletti pénzforgalmi hiány nem jelenti azt, hogy az uniós módszertan szerinti 3 százalék alatti GDP arányos hiánycél veszélyben lenne. Azokat a támogatásokat ugyanis, amelyeket a kormány jogosan vár az Európai Bizottságtól, el lehet számolni bevételként, attól függetlenül, hogy ténylegesen elutalták-e.

Az előlegfizetés ugyan többletfinanszírozási terhet jelent az államnak, de még így is azzal számolnak, hogy a tavalyi 73,9 százalékos GDP arányos államadósság rátát idén év végén is mérsékelni tudják – mondta az államtitkár.

Arról, hogy az az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) az idei növekedési előrejelzését 3 százalékról 3,8 százalékra emelte, kifejtette: minden hivatalos és piaci szervezet úgy látja, hogy idén 4 százalék körüli mértékben fog bővülni a magyar gazdaság, ami a költségvetés stabilitása és az államadósság csökkentése szempontjából is igen biztató.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink