adozona.hu
Így legalizálhatók az engedély nélküli kutak
//test-adozona.hu/altalanos/Igy_legalizalhatoak_az_engedely_nelkuli_kut_4030FS
Így legalizálhatók az engedély nélküli kutak
A nyári kánikulában újra felértékelődött az ásott/fúrt kutak szerepe. Az engedély nélkül létesített ásott vagy fúrt kutak tulajdonosainak a vízgazdálkodásról szóló törvény 29. § (7) bekezdésének 2021. január 1-jétől hatályos módosításával meghosszabbított határidőig, 2023. december 31-éig kell kérelmezniük a tulajdonukban álló kút fennmaradási engedélyezési eljárását.
Ha a tulajdonos a fenti határidőig nem kérelmezi az eljárást, úgy vízgazdálkodási bírságot kell fizetnie – írja a kutengedelyezes.hu.
Milyen feltételeknek kell megfelelnie az engedélyezés alá vont kútnak?
A települési önkormányzat jegyzőjének fennmaradási engedélye szükséges az olyan ásott és fúrt kúthoz, amely kút együttesen teljesíti az alábbi feltételeket:
» a kút helye nem érinthet vízbázisvédelmi védőterületet,
» a kút nem érint karszt- vagy rétegvizet,
» 500 m3/év vízigénybevétel alatti,
» a kút épülettel rendelkező ingatlanon van,
» magánszemély a kérelmező,
» a vízkivétel házi ivóvízigény és a háztartási igények kielégítését szolgálja és
» a kút nem gazdasági célú vízigényt szolgál.
Ha a fent felsorolt feltételek közül bármelyik nem teljesül, akkor a területileg illetékes katasztrófavédelmi igazgatóság mint vízügyi hatóság hatáskörébe tartozik a kút fennmaradási engedélyezési eljárása.
Illetékek, díjak
Az engedélyezési eljárás mentes az illeték- és díjfizetési kötelezettség alól.
Az eljárás során felmerülő egyéb költségek, valamint a dokumentációkészítés költségei a kérelmezőt terhelik. A kutak dokumentálása és felmérése a törvényben előírt jogosultsággal végezhető.
A Belügyminisztérium tájékoztatója alapján az eljárások célja, hogy e vízilétesítmények regisztrálva legyenek, adatbázisba kerüljenek, illetve, hogy a vízkészletekkel való gazdálkodás és a felszín alatti vizek minősége nyomon követhető legyen – olvasható a kutengedelyezes.hu-n.
Hozzászólások (0)