hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így képzeli az adórendszert a kormány

  • adozona.hu

Az adórendszerről szóló kétharmados törvényt úgy fogalmaznák meg, hogy abba beleférne az is, hogy többféle adóteher sújthassa a jövedelmet. Új adó bevezetése előtt legalább fél évnek el kellene telnie, adóemelésre két hónapos felkészülési időt kellene hagyni, de ez alól is ad magának felmentést a kormány.

Nem vésné kőbe az adórendszerről szóló sarkalatos törvény, hogy ténylegesen csakis valódi egykulcsos adórendszert lehet működtetni Magyarországon - az origo információi szerint ilyen tartalmú előterjesztést tárgyalt a kormány első olvasatban a múlt szerdai ülésén.

A lap azt írja: januárban életbelépő az új alaptörvény, ami a közteherviselésről csak azt a két alapelvet fekteti le, hogy "teherbíró képességének, illetve a gazdaságban való részvételének megfelelően mindenki hozzájárul a közös szükségletek fedezéséhez", valamint "a közös szükségletek fedezéséhez való hozzájárulás mértékét a gyermeket nevelők esetében a gyermeknevelés kiadásainak figyelembevételével kell megállapítani". Ez a két általános tétel semmit nem mond arról, hogy hogyan is nézzen ki az adórendszer, ezért van szükség arra a sarkalatos törvényre:

A kormány elé került előterjesztés azt mondaná ki - írja az origo-, hogy a személyi jövedelemadónál az adóalaptól független adókulcsot kell alkalmazni. Ez azt jelenti, hogy papíron egyetlen adómérték lesz, azt azonban nem zárja ki, hogy ezt az egy adókulcsot más és más adóalapra kelljen felszámítani. A jövő évi adórendszer is ilyen lesz: havi bruttó 202 ezer forintig a bruttó bér az adóalap, a 202 ezer forint feletti jövedelemrésznél pedig a bruttó bér 1,27-szerese lesz az adóalap, miközben az adókulcs egységesen 16 százalék. Így formálisan ugyan egykulcsos az szja-rendszer, valójában azonban kétkulcsos, 202 ezer forintig 16, afölött 20,32 százaléknyi adót kell levonni a bruttó bérből. A kormány ezzel a megoldással vágja át a gordiuszi csomót, úgy tud kétkulcsos rendszert fenntartani, hogy közben formálisan egy kulcsot tartalmaz az adótörvény.

Az origo által megismert sarkalatos törvény új adó bevezetésénél 180, meglevő adó emelésénél 60 napos felkészülési időt írna elő. A kétharmados törvény tervezete azonban kivételt is adna ez alól: uniós kötelezettség teljesítésekor vagy akkor, ha "a gazdasági helyzet megköveteli", el lehet térni ezektől.

A sarkalatos törvény rögzítené azt ist, hogy az adórendszernek figyelembe kell vennie, el kell ismernie a gyereknevelés költségeit, és ezt a kedvezményt, támogatást nem lehet csökkenteni. Idén év elejétől az egy- vagy kétgyerekes munkavállalók gyerekenként havi tízezer forinttal csökkenthetik a személyi jövedelemadójukat, a három- és többgyerekesek pedig 33 ezer forinttal.

Kattintson és tudjon meg mindent a megújult Adózóna ingyenes és fizetős szolgáltatásairól!

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink