hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ezt kell tudni a gyűjtőszámláról

  • adozona.hu

Hogyan kell könyvelni a gyűjtőszámla alapján? Az Adózóna olvasójának kérdésére Sinka Júlia szakértőnk válaszolt.

A kérdező a következőkben kérte az Adózóna segítségét: „Cégünknél először kerül sor gyűjtőszámla kiállítására a felek megállapodása alapján. Fuvardíjat számláz bruttó 1 millió 500 ezer forint értékben, a tényleges teljesítési időpontok 2013.12. haviak. A számlán a teljesítési időpont megegyezik a fizetési határidővel: 2014. 01.15. Kérném segítségüket a helyes elszámolás módjára, melyik időpontban kell elszámolni az áfát és a bevételt, ha lehetséges szíveskedjenek megadni az erre vonatkozó kontir tételeket!

Számviteli szempontból – a számviteli törvény (Szt.) 165. §-ának (1) bekezdése szerint - minden gazdasági műveletről, eseményről, amely az eszközök, illetve az eszközök forrásainak állományát vagy összetételét megváltoztatja, bizonylatot kell kiállítani (készíteni), ezek adatait pedig a könyvviteli nyilvántartásokban rögzíteni kell - kezdte válaszát szakértőnk.

A termékértékesítésről, a szolgáltatásnyújtásról kiállított bizonylat a számla, így a gyűjtőszámla is.

Gyűjtőszámla (Áfa-tv. 164. §.) csak olyan ügyletekről állítható ki, amelyek fizikailag elkülönülnek, illetve áfa szempontból is külön teljesítésnek minősülnek, a gyűjtőszámla több teljesítési időponttal rendelkezik. (Az Áfa- tv. ezt úgy fogalmazza meg, hogy több számla kiállítására jogalapot teremtő ügylet teljesül – mint például az Önök esetében több fuvarozási szolgáltatás teljesült 2013 decemberében.)

A gyűjtőszámlán tehát az összes számlakibocsátásra jogalapot adó ügylet adóalapját tételesen fel kell sorolni adómérték, illetve adómentesség és teljesítési nap szerinti csoportosításban (Áfa-tv. 171.§.), valamint az adott ügylethez tartozó valamennyi teljesítési időpontnak szerepelnie kell.

Fentiekből következően a gyűjtőszámlának nincs saját teljesítési időpontja, a teljesítési időpont az egyes ügyletekhez van rendelve: azaz több jogalapot teremtő teljesítés, de csak egy bizonylat.

Ezért  a gyűjtőszámlán szereplő tételeket külön, az egyes tételekhez rendelt teljesítési időpontra kell könyvelni.

A szükséges részletezés történhet az analitikus vagy a főkönyvi könyvelés keretében. Amennyiben erre az analitikus nyilvántartást használják, akkor az abból készült, összevont adatokat tartalmazó feladás alapján rögzítik az árbevétel-adatokat a főkönyvi könyvelésben. (A gyűjtőszámlán lévő fizetendő áfát egy tételben akkor lehet rögzíteni, ha a számlázott tételeket azonos mértékű áfa terheli, mint jelen esetben.)

Fontos tehát, hogy az Áfa-tv. értelmezésében a gyűjtőszámla nem teljesítési időpontot meghatározó szabály, hanem egy számlázási technika!

Lényege az, hogy a felek arról állapodnak meg, hogy a köztük történt (egyebekben az Áfa-tv. 55., illetve 57.§-a alá tartozó), már elszámolt ügyleteket nem külön-külön számlázzák, hanem egy bizonylatot állítanak ki. Ebből az következik, hogy az egyes ügyletek teljesítési időpontja marad az úgynevezett főszabály szerinti időpont, azaz az egyes ügyletek tényállásszerű megvalósulásának időpontja – függetlenül a szolgáltatás nyújtója által megadott fizetési határidőtől.

Ha viszont valójában nem gyűjtőszámla kibocsátásról van szó, hanem időszakos elszámolásról – ahogyan azt a kérdésben megadott információk egyébként sugallják -, úgy az Áfa-tv. szerinti teljesítési időpont (58. § alapján a fizetési határidő) és a számviteli törvény szerinti teljesítés időpontja elválik egymástól.

A számvitel „háttérjogszabálya” a polgári jog. Azaz a számvitel szerinti teljesítési időpont mindig a szerződő felek által a szerződésben meghatározott időpont, amennyiben a teljesítés időpontját a felek tételesen nem határozták meg, úgy a Ptk. szerinti teljesítési időpontot kell figyelembe venni a számviteli elszámolás során.

Így a határozott időszaki elszámolású szolgáltatások esetében a polgári jogi teljesítési időpont az időszak utolsó napja - hangsúlyozta az Adózóna szakértője.

Az Szt. 5. § (7) bekezdésének előírása szerint az adott időszak eredményének meghatározásakor a tevékenységek adott időszaki teljesítéseinek elismert bevételeit és a bevételeknek megfelelő költségeit (ráfordításait) kell számításba venni, függetlenül a pénzügyi teljesítéstől. A bevételeknek és a költségeknek ahhoz az időszakhoz kell kapcsolódniuk, amikor azok gazdaságilag felmerültek (az összemérés elve). 

Ennek kontírozási „következményei” az alábbiak:
• nettó árbevétel elszámolása a számviteli (polgári jogi) teljesítés időpontjában (2013. december hó)  T 311. Vevők-  K 91. Bevételek, és
• Áfa  T 311. Vevők- K 4799. Különféle rövid lejáratú egyéb kötelezettségek.
• az Áfa-tv. szerinti teljesítési időpontban (2014. január hó)
T 4799 Különféle rövid lejáratú egyéb kötelezettségek– K 467. Fizetendő áfa. 
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink