adozona.hu
Így értékeli az MNB az áprilisi inflációt
//test-adozona.hu/altalanos/Igy_ertekeli_az_MNB_az_aprilisi_inflaciot_3RF8QK
Így értékeli az MNB az áprilisi inflációt
2021 áprilisában az éves összevetésben számított infláció 5,1 százalék volt, míg a maginfláció és az indirekt adóktól szűrt maginfláció 3,1 százalékon alakult. Az előző hónaphoz képest az infláció 1,4 százalékponttal, míg a maginfláció 0,3 százalékponttal emelkedett. Az infláció emelkedését döntően az üzemanyagok áremelkedése okozta, olvasható a Magyar Nemzeti Bank (MNB) közzétett elemzésben.
A tartósabb inflációs tendenciákat megragadó mutatók – a keresletérzékeny termékek árindexe és a ritkán változó árú termékek és szolgáltatások inflációja – emelkedtek az előző hónaphoz képest.
2021 áprilisában a keresletérzékeny termékek inflációs hozzájárulása enyhén nőtt. Az üzemanyagok 2,3 százalékponttal járultak hozzá az inflációhoz.
Az árazási döntéseket a koronavírus-járvány megjelenését követően nagyobb változékonyság és a szokásostól eltérő szezonális mintázat jellemezte. 2020 szeptemberétől a dezinflációs hatások erősödésével párhuzamosan az év utolsó hónapjaiban általánosan alacsonyabb árdinamika volt megfigyelhető. Az idei év első hónapjaiban a tavalyinál alacsonyabb, áprilisban ugyanakkor a 2020-asnál magasabb átárazás valósult meg. Az összehasonlítást statisztikai hatások (2020. áprilisi árfelírási nehézségek) továbbra is torzítják. Jelenleg az infláció alakulását leginkább az üzemanyagok árindexének emelkedése határozza meg.
Az iparcikkek éves inflációja emelkedett áprilisban. A termékkörön belül a tartós iparcikkek árindexe az előző hónaphoz képest lényegében nem változott, míg a nem tartós iparcikkek árindexe nőtt. A nem tartós iparcikkek árainak emelkedéséhez több termék együttesen járult hozzá.
A piaci szolgáltatások árai az előző hónaphoz képest 0,4 százalékkal nőttek. A korábbi évek átlagának lényegében megfelelő árdinamika a szolgáltatások széles körét jellemezte.
Az élelmiszerek inflációja tovább mérséklődött áprilisban. A termékkörön belül a feldolgozatlan élelmiszerek árindexének mérséklődéséhez döntően a friss zöldségek, gyümölcsök járultak hozzá, míg a feldolgozott élelmiszerek esetében elsősorban a tejtermékek magyarázzák az infláció emelkedését.
A szabályozott termékek árai márciushoz képest nem változtak. Az üzemanyagok ára az előző hónaphoz képest a jövedéki adó csökkentésével párhuzamosan mérséklődött.
Az üzemanyagok inflációjának kétszámjegyű emelkedésében a tavalyi évi árcsökkenés bázishatása jelentős szerepet játszott.
A lakosság inflációs várakozását mérő mutatókat, hasonlóan a fogyasztóiár-indexhez, a szokásosnál nagyobb változékonyság jellemzi. A mutató áprilisban a korábbi hónapokhoz képest emelkedett.
Hozzászólások (0)