hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Igazolni kell a magyarázat nélküli vagyonok eredetét a briteknél

  • MTI

A „magyarázat nélküli” nagy vagyonok eredetének igazolására kényszeríti a brit kormány a Nagy-Britanniában élő külföldi oligarchákat.

Ben Wallace, a brit belügyminisztérium belbiztonsági kérdésekért felelős államtitkára a The Times című konzervatív brit napilap szombati kiadásának nyilatkozva elmondta: a kormány becslései szerint évente 90 milliárd font (több mint 30 ezer milliárd forint) illegálisan szerzett külföldi vagyontömeget mosnak tisztára Nagy-Britanniában.

Wallace szerint ennek megállítása végett a kormányzati eszköztár minden erejével fel kell lépni a Nagy-Britanniát befektetési paradicsomként használó bűnözők és korrupt politikusok ellen.

Arra a kérdésre, hogy Oroszország mennyiben érintett, a brit belügyi államtitkár utalt a Laundromat-ügyre – laundromat: mosoda –, amelyben 21, jórészt Nagy-Britanniában bejegyzett fantomcég foglalkozott Oroszországból érkező „piszkos pénzek” tisztára mosásával nyugati bankrendszereken keresztül.

Wallace szerint az oknyomozó szervezetek és újságírók által leleplezett Laundromat-botrányból tudható, hogy az ügynek egyértelműen voltak az orosz államhoz vezető szálai is.

Az államtitkár szerint a nagy-britanniai orosz szervezett bűnözést nagyon jól mutatja be a BBC televízió egyes csatornáján futó McMafia című drámasorozat, amely „az igazsághoz nagyon közeli módon” ábrázolja a szervezett bűnözés nemzetközi jellegét és brutalitását, azt, hogy „ezek az emberek milyen büntetlenül tevékenykedhetnek”, és azt is, hogy „ha az elegáns öltönyökben feszítő egyének pénzének útját visszakövetjük”, az például olyan fiatal lányokhoz vezet, akiket külföldre csempésztek és szexuális szolgáltatásokra kényszerítettek.

Wallace közölte: a brit kormány által a magyarázat nélküli vagyonokra e héten életbe léptetett új rendelet – unexplained wealth orders (UWO) – lehetővé teszi, hogy a brit hatóságok vagyonelemeket zárolhassanak, ha a vizsgálat alá vont személy vagyona meghaladja az 50 ezer fontot, és ennek eredetére nem tud hiteles magyarázatot adni.

Az államtitkár szerint az UWO-rendeleteket „a helyi drogkereskedőtől a külföldi oligarchákig és bűnözőkig” mindenki ellen be lehet vetni.

Hozzátette: ha valaki például egy külföldi ország „szerény javadalmazású” parlamenti képviselője, ám hirtelen szert tesz egy fontmilliókat érő házra Knightsbridge-ben, és nem tudja megmagyarázni, hogy honnan volt rá pénze, akkor az ingatlant a brit hatóságok lefoglalják, értékesítik és a bevételt a brit bűnüldözés finanszírozására fordítják.

A londoni Knightsbridge városrész a világ legdrágább ingatlanpiacai közé tartozik.

Wallace szerint az erőteljes fellépés azért is szükséges, mert a szervezett bűnözés és a korrupció a terrorizmus elleni védelmet is gyengíti.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink