hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Hívatlan vendégek – így védekezhetünk a poloskák ellen

  • adozona.hu

A kertekben már április-májusban megjelennek, a lakásokba azonban szeptember, október hónapokban kezdenek behúzódni a téli menedéket kereső poloskák. A mintegy másfél centiméter hosszúságú, barna vagy zöld színű rovarok bizarr külsejük, zajos éjszakai életmódjuk és a bűzmirigyeikből „veszélyhelyzetben” kibocsátott, kellemetlen szagú váladékuk miatt nem éppen a legkedvesebb vendégeink. Megnyugtató azonban, hogy az emberekre és az állatokra nem veszélyesek, hiszen kizárólag növényi nedvekkel táplálkoznak. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) összegyűjtötte a poloskákkal kapcsolatos főbb tudnivalókat és a „bogárinvázióval” szembeni védekezés hatékony módjait.

Hazánkban elsősorban a zöld vándorpoloska és az ázsiai márványospoloska egyedei elterjedtek. Mindkét poloska kellemetlen szagú váladékot bocsát ki a bűzmirigyeiből, amivel tulajdonképpen védekezik az őt ért támadás esetén. Ősszel, a nyílászárókon keresztül, telelőhelyet keresve „költöznek be” az emberi tartózkodásra szolgáló épületekbe. Ilyenkor nagy számban találhatók meg a házak falán és az üvegablakokon.

Bejutásukat a nyílászárók szigetelésével, illetve szúnyogháló felszerelésével akadályozhatjuk meg. A már a lakásba bejutott poloskákat célszerű gumikesztyűt használva, kézzel összeszedni, majd a lakáson kívül elpusztítani. A háztartási rovarirtó szerek alkalmazása nem hatásos a behatolók ellen.

A kertekben a levéltetvek elleni védekezésre használt, szintetikus piretroid hatóanyagú rovarölő szerekkel (például Decis, Karate Zeon 5 CS, Cyperkill 25 EC) lehet az első egyedek megjelenésétől védekezni. A védekezést nehezíti, hogy a termésérés, a szedés időszakában is tömegesen jelen vannak a poloskák.

A zöld vándorpoloska délről, a mediterrán térségből érkezett és rövid idő alatt megtelepedett az országban. Egyedei felszaporodva számos helyen okoznak kárt. Szívogatásukkal a paradicsom, a paprika, az uborka és a zöldbab termésein okoznak szembetűnő foltokat, amelyek miatt azok ízetlenné, végső soron fogyaszthatatlanná válnak. A kezdetben fekete alapon fehér pontokkal díszített lárvák, valamint a fokozatosan kizöldülő színű, kifejlett egyedek nagy tömegben képesek ellepni a növényeket.

Az ázsiai márványospoloska Kelet-ázsiai származású, amely bekerülését követően nagyon gyorsan nagy egyedszámot ért el. Ez a faj szintén rendkívül sok növényfajon táplálkozik és szaporodik. Előszeretettel szívogatja az alma, a körte és az őszibarack gyümölcsét. Ennek következtében a gyümölcs deformálódik, elszíneződik, a gyümölcshús állaga és íze is megváltozik. Ezen kívül sok nem termesztett növényen, például számos gyomfajon is megél.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink