hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Heti PénzPiac – 4. hét

  • adozona.hu

A Global Tax-Office Kft. heti pénzpiaci összefoglalója az elmúlt hét fontosabb pénzpiaci és gazdasági eseményeit tartalmazza, melyek hatással lehetnek a hazai vállalkozások életére.

Magyarország

Ezen a héten a 2022. novemberi bérstatisztika adatait ismerhettük meg. A bruttó bérdinamika némileg csökkent az előző hónaphoz képest, de még így is 16,7 százalékos volt év/év alapon. Ez ugyan szép számnak látszik, de a 22,5 százalékos novemberi inflációs mutatóhoz képest már nem is annyira tetszetős.

Aminek viszont örülhettünk, az a forint árfolyamának alakulása volt: az euróval szemben 8 hónapja nem volt ennyire erős, 387 alatt is járt szerdán és csütörtökön, míg a dollárral szemben 9 hónapos csúcsot ütött ugyanezen a két napon a 354-es értékkel. A hazai deviza kedvező teljesítményének több oka is van: az MNB által alkalmazott irányadó kamatszint a legmagasabb egész Európában (lásd a lenti táblázat); az enyhe tél miatt a drága energiahordozókból a korábbi évekhez viszonyítva jóval kevesebbet kell importálni (kevesebb az emiatt kiáramló deviza); valamint a globális befektetői kockázati étvágy is erősödött az elmúlt hetekben. A Magyar Nemzeti Bank a héten azt is világosan közölte, hogy addig marad magas a kamatszint, amíg nem látszanak a tartós inflációs fordulat jelei (ez még akár 2-3 hónap is lehet), azt követően kezdheti lazítani a monetáris kondíciókat.

HPP_deviza_20230126
Forrás: Global Tax-Office Kft.
Az előző heti pénzpiaci elemzéshez kattintson ide: Heti PénzPiac – 3. hét

Eurózóna – Európai Unió

A legfrissebb gazdasági mutatók ismét arra világítottak rá, hogy az európai gazdaságok kilátásaival kapcsolatban túlságosan pesszimisták voltak a piac szereplői az elmúlt hónapokban, így a friss adatok enyhe optimizmusra adnak okot. Jobbak lettek a vártnál több országban is a beszerzési menedzser indexek és a feldolgozóipari indexek is.

Ezzel párhuzamosan az EKB döntéshozói lépten-nyomon megerősítik azt a várakozást, hogy az infláció elleni küzdelem jegyében tovább fogják emelni a kamatszintet, méghozzá nagyobb mértékben, mint a tengerentúlon.

Úgy tűnik, hogy a piac ezt el is hiszi, ennek is köszönhetjük a néhány hónapja még „temetett” euró erejét: a nemrég még 0,96 körül álló árfolyam már az 1,09-es szinttel kacérkodik.

 

Pénzpiaci kamatok

2023.01.26-i értékek

Magyarország

Jegybanki alapkamat

13,00%

1 napos jegybanki betét*

18,00%

3 hónapos BUBOR**

16,00%

6 hónapos BUBOR**

15,60%

 

 

Euro-zóna

Jegybanki alapkamat

2,50%

3 hónapos EURIBOR**

2,50%

6 hónapos EURIBOR**

2,92%

 

 

USA

Jegybanki alapkamat

4,50%

3 hónapos LIBOR**

4,82%

6 hónapos LIBOR**

5,11%

 

 

* jelenleg irányadó pénzpiaci mutató

 

** bankközi kamatláb

 

USA

Az Atlanti-óceán túloldalán a gazdasági helyzet továbbra is ellentmondásos: a legfrissebb adat szerint a 2022. IV. negyedévi GDP jobban nőtt a vártnál, eközben azonban több gazdasági szektorban lejtmenet uralkodik. Az egyik ilyen szegmens például a házépítések, valamint a lakóingatlan forgalom, (ami valószínűleg a drasztikusan megdrágult hitelkondíciókkal is összefügg), a másik pedig a feldolgozóipar, melynek igen gyenge az aktivitása. A munkaerőpiac viszont továbbra is "rejtélyesen"

feszes, pedig a nagy amerikai cégek az elmúlt hónapokban sorra jelentették be a komoly mértékű létszámleépítéseket. Úgy látszik, hogy a kis- és közepes vállalkozások azonnal felszívják a felszabaduló munkaerőt.

Mindenesetre a FED jegybankárai igyekeznek azt a képet kialakítani a piaci szereplőkben, hogy a jelenlegi 4,5 százalékos szintről tovább fogják emelni a kamatokat, melyek 5 százalék felett tetőzni fognak ugyan, de tovább maradnak fenn, mint ahogy a befektetők várják. A piac szerint idén év végén már ismét a jelenlegi szinten lesz az irányadó kamatszint, a jegybank viszont azt tervezi, hogy csak 2024. év közepe táján, a 2 százalékhoz közelítő és megfelelő szerkezetű infláció elérésekor lazítaná nagyobb mértékben a monetáris kondíciókat.

A tájékoztatás nem teljeskörű, nem minősül befektetési ajánlásnak. A tájékoztatás a 2022. december 30-án irányadó piaci helyzetet tükrözi, azonban az információk csak időleges tájékoztatást nyújtanak, és a piaci viszonyokkal, körülményekkel megváltozhatnak. Jelen dokumentum elkészítése során felhasznált adatok, tények, információk lényeges forrásai az alábbiak: Bloomberg, Reuters, KSH, EuroStat, MNB, ÁKK, EKB – olvasható a Global Tax-Office Kft. tájékoztatójában.

Állampapír hozamok

2023.01.26-i értékek

Magyarország

3 hónapos diszkont kincstárjegy

13,33%

12 hónapos diszkont kincstárjegy

13,43%

3 éves állampapír

9,95%

10 éves állampapír

7,37%

 

 

Euro-zóna

2 éves állampapír (német)*

2,51%

10 éves állampapír (német)*

2,15%

 

 

USA

2 éves állampapír

4,13%

10 éves állampapír

3,45%

 

 

* irányadó mutató

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Temetési segély összege

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Csoportos hipa

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozó által nyújtott adomány

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 May
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink