hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Heti PénzPiac 6. hét – A kétarcú gazdaságok

  • adozona.hu

A Global Tax-Office Kft. heti pénzpiaci összefoglalója az elmúlt hét fontosabb pénzpiaci és gazdasági eseményeit tartalmazza, melyek hatással lehetnek a hazai vállalkozások életére.

Magyarország

A heti fontosabb gazdasági adataink a 2022. decemberi külkereskedelmi egyenleg, az államháztartás 2023. januári számai, valamint a szintén az év első hónapjának inflációs adatai voltak. A kivitel-behozatal passzívuma ugyan jelentősen csökkent a korábbi hónapokhoz képest (mindössze mínusz 155 millió eurót tett ki), de az éves érték így is mínusz 8,3 milliárd euró volt, ami az elmúlt két évtized legnagyobb hiányát jelenti – igaz, ebben legnagyobbrészt a drasztikusan megdrágult energiaimport játszotta a főszerepet.

A büdzsé 143,6 milliárd forint negatívumot termelt, ami 2018 óta nem látott kedvezőtlen érték. A fogyasztói árindex 25,7 százalékot mutatott, ennél magasabb szintet utoljára 1996. februárban láthattunk (közel 27 éve!). A drágulás ezzel azonban jó eséllyel elérhette lokális csúcspontját: az utóbbi időben több olyan elemzés látott napvilágot, amely azt valószínűsíti, hogy – a piaci folyamatok eredményeképpen – 2023. év végére már ismét egyszámjegyű lesz az inflációs mutató Magyarországon.

Az állampapírpiac már korábban megelőlegezte ezt az optimizmust, és a héten is kedvező folyamatokat láttunk: csökkentek a hozamok (az aktuális értékekből néhányat tartalmaz a lenti táblázat).

A forint is jól tartotta magát: az euróval szembeni árfolyam a hét elején ugyan felpattant 385-ről 395-ig, de aztán ismét a 385-ös szintet vette célba. Az amerikai dollár viszont némi erőt mutatott, az okokat lejjebb részletezzük.

 

 

Az előző heti pénzpiaci elemzéshez kattintson ide: Heti PénzPiac 5. hét – Kamatdöntések, leminősítés ellenére izmos forint

Eurózóna – Európai Unió

Az európai gazdaságok felől szinte csak jókat hallunk az utóbbi időben: a legfrissebb adatok szerint az infláció csökkenő trendet mutat szinte minden tagországban (az előrejelzések szerint hamarosan Magyarországon is), az ipari termelési adatok a vártnál kedvezőbben alakulnak, talán csak a lakossági fogyasztási adatok hagynak némi kívánnivalót maguk után. A munkaerőpiaci számok is kedvezően alakulnak, főként a legnagyobb gazdaságban, Németországban (lásd a lenti grafikonon).

Mindezeknek megfelelően az EKB meglehetősen bátran nyúl a kamatfegyverhez, mert azt látja, hogy az inflációs „démon”-t a szigorodó monetáris politikával tudja legyőzni, és közben a gazdaság is ellenálló marad.

Az euró és az amerikai dollár küzdelmében hosszú hónapok után utóbbi kerekedett felül: a múlt heti 1,1-es árfolyamszintről lepattanva 1,07-ig erősödött a tengerentúli deviza.

 

 

USA

Mi okozhatta a dollár hirtelen jött erejét? A legfrissebb munkaerőpiaci adatok ismét a túlfeszítettség, ha úgy tetszik, a túlhevültség jeleit mutatták: 2022 decemberében kiugróan sok új munkahely keletkezett, a munkanélküliségi ráta 54 éves (!) mélypontra süllyedt. Ezt nem nézheti tétlenül a FED, ezért a szigorítási ciklust jobban el kell nyújtaniuk, mint ahogy azt a múlt heti kamatdöntéskor előre jelezték. Még akkor is magasabbra emeli a kamatokat a jegybank, ha közben azt látja, hogy a gazdaság egészére inkább a stagnálás közeli állapot a jellemző.

A legfrissebb piaci várakozás most már ismét a márciustól egész évben 5 százalék és afölötti kamatszint, monetáris lazítás csak 2024-ben várható először (az euróval kapcsolatban is hasonló pályát vetítenek előre az elemzők, csak alacsonyabb értékekkel).

Az alábbi grafikonon a magyarországi, a német és az amerikai munkanélküliségi rátákat ábrázoltuk, éves átlagos értékkel 2000-től 2022-ig (a német mutatószám harmonizált).

 

 

A tájékoztatás nem teljeskörű, nem minősül befektetési ajánlásnak. A tájékoztatás a 2023. február 9-én irányadó piaci helyzetet tükrözi, azonban az információk csak időleges tájékoztatást nyújtanak, és a piaci viszonyokkal, körülményekkel megváltozhatnak. Jelen dokumentum elkészítése során felhasznált adatok, tények, információk lényeges forrásai az alábbiak: Bloomberg, Reuters, KSH, EuroStat, MNB, ÁKK, EKB – olvasható a Global Tax-Office Kft. tájékoztatójában.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink