hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Gigászi támogatás a „gazella” vállalkozásoknak!

  • adozona.hu

Október 19-éig adhatnak be első körben pályázatot a Gyors növekedésű (gazella) vállalkozások komplex fejlesztéseinek támogatása című pályázatra a hazai cégek. Összesen 33,57 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást osztanak ki a nyertesek között. Jelenleg 458 olyan vállalkozás működik Magyarországon, melyek teljes mértékben megfelelnek a fenti kritériumoknak.

A támogatás elnyerésével a vállalkozások lehetőséget kapnak eszközbeszerzésre, megújuló energiaforrást hasznosító technológiák bevezetésére, infrastrukturális és ingatlanberuházás megvalósítására, információtechnológiai fejlesztésre, gyártási licenc, gyártási know-how beszerzésére és minőség-, környezet- és egyéb irányítási, vezetési, hitelesítési rendszerek, szabványok bevezetésére. A megítélt támogatás minimum 25 millió, maximum 500 millió forint lehet. A támogatás intenzitása a megvalósítási helyszín függvényében 35-50 százalék között mozog. 

A GINOP 1.2.7-17 kódszámú pályázati felhívás alapján azok a mikro-, kis- és középvállalkozások számítanak „gazella” vállalkozásoknak, melyek rendelkeznek minimum kettő teljes lezárt üzleti évvel, dolgozói létszámuk legalább 1 fő, az utolsó két üzleti évben nettó árbevételük legalább 5 százalékkal növekedett és a nettó árbevételük 2016-ban meghaladta az 500 millió forintot. Ezen kívül projektjüket kizárólag Budapesten és Pest megyén kívüli székhelyükön és/vagy telephelyükön valósíthatják meg. Természetesen nem állhatnak végelszámolási, felszámolási, illetve végrehajtási eljárás alatt.

Tevékenységüket tekintve kizárólag a feldolgozóipar azon területein működhetnek, amelyet a pályázati felhívás 1. melléklete tartalmaz. A felsorolt 85 darab TEAOR szám a gyártási tevékenységek majdnem teljes palettáját felöleli a húsfeldolgozástól, az orvosi eszközgyártásig bezárólag.

Az OPTEN céginformációs szolgáltató megvizsgálta, mekkora az a cégpopuláció, amelynek egyáltalán esélye van a támogatás megszerzésére.    

Jelenleg 458 olyan vállalkozás működik Magyarországon, melyek teljes mértékben megfelelnek a fenti kritériumoknak. Összárbevételük meghaladja a 934 milliárd forintot, dolgozói létszámuk, pedig több mint 34 ezer. Fő tevékenységüket tekintve a potenciális pályázók között a fémmegmunkálással foglalkozó vállalkozásokból van a legtöbb, 77. Második helyen a húsfeldolgozók (35), míg harmadik helyen az autóalkatrész-gyártók és a speciálisgép-gyártók állnak holtversenyben (17-17). A cégek közül 138 fővárosi és Pest megyei székhellyel rendelkezik, ők kizárólag vidéki telephelyükön valósíthatják meg projektjeiket.

A pályázók lehetséges körét ezen kívül még további előírások szűkítik. Rendelkezniük kell például olyan szerződéssel, amely igazolja, hogy a pályázó egy végtermék gyártási vagy összeszerelési fázisa során alkatrész(eke)t és/vagy részegység(eke)t és/vagy adalékanyagot és/vagy know-how-t fejleszt, gyárt, szerel össze a végtermék gyártója, vagy annak beszállítói integrátora részére. Ezen kívül pedig meg kell felelniük az IFKA Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft. által a GINOP-1.1.4-16 kódszámú projekt keretében elvégzett minősítésnek is.

A Nemzetgazdasági Minisztérium 70-85 sikeres pályázatra számít. Kérdés, hogy a hazai „gazellák” mennyire képesek megfelelni a szigorú előírások mellett a jövőre vonatkozó kötelező árbevétel- és üzemieredménynövekedés-vállalásoknak. Ezzel együtt pedig az is fontos, hogy olyan életképes fejlesztési elképzeléseket mutassanak be pályázataikban, ami a tartalmi értékelési feltételeknek is megfelel – zárja elemzését Hantos Zoltán, a céginformációs szolgáltató projektmenedzsere.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink