hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Hamisított okostelefonok! Adathalászok áldozata lehet, aki használja

  • MTI

Az okostelefon-hamisítás a súlyos egészségi és adatbiztonsági kockázatok mellett jelentős gazdasági veszteséget is okoz, az Európai Unió legális piaci szereplői évente átlagosan 14 millió készülék eladásától esnek el – derült ki az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatalának (EUIPO) legfrissebb jelentéséből.

A hamis készülékek megjelenése uniós szinten 2015-ben körülbelül 4,2 milliárd eurós (nagyjából 1200 milliárd forint) forgalomkiesést okozott, a mintegy 14 millió el nem adott készülék pedig az ágazati értékesítés 8,3 százalékát teszi ki – ismerteti az EUIPO jelentése alapján közleményében a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT).

A beszámoló szerint a legnagyobb bevételkiesés Romániában (19,1 százalék), Bulgáriában (17,2 százalék) és Görögország (16,9 százalék) volt. Az uniós átlagot (8,3 százalék) meghaladva Magyarország 15,1 százalékos rátájával az ötödik helyen áll. A tényleges forgalomkiesés hatása a legnagyobb Olaszországban (885 millió euró – 265,5 milliárd forint), ezt követi az Egyesült Királyság (660 millió euró – csaknem 200 milliárd forint), majd Németország (564 millió euró - 170 milliárd forint).

A jelentés kiemeli, hogy a hamisítás miatt csak az öt legnagyobb uniós tagállamban 2,9 milliárd euró (megközelítőleg 900 milliárd forint) a veszteség, ami uniós szinten a kieső értékesítés közel 70 százaléka. Az utánzatok globális szinten a várható bevételek 12,9 százalékától (45,3 milliárd euró – körülbelül 13 500 milliárd forint) fosztják meg a legális szereplőket. A forgalomkiesés 36 százaléka Kínában van, a hamisítás értékesítésre gyakorolt legalacsonyabb relatív hatása pedig az Egyesült Államokban és az Európai Unióban, mindkét esetben 10 százalék alatt van a bevételkiesés – áll a közleményben.

A HENT közleményében felhívja a figyelmet a hamisítványok súlyos egészségi és adatbiztonsági kockázataira is. Az utánzatok az összeszerelésük és az alacsony minőségű alkatrészek miatt ártalmas, egészségkárosító anyagokat tartalmazhatnak. A nem eredeti készüléken végrehajtott online bankolások és egyéb pénzügyi tranzakciók során pedig magasabb az adathalászat veszélye.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink