hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bírsággal fizetnek az étrend-kiegészítőről tett hamis ígéretekért

  • adozona.hu

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) döntése szerint a PROPHARMATECH Kozmetikai, Egészségügyi Termékeket Gyártó, Forgalmazó, Egészségügyi és Műszaki Kutató-fejlesztő Kft. (PROPHARMATECH Kft.) jogsértően, azaz tiltott gyógyító hatásokkal, valamint az egészségre vonatkozó megtévesztő állításokkal reklámozta DIA B elnevezésű étrend-kiegészítőjét. A jogsértésért 2 298 800 forintot, a kiszabható maximális bírságot rótta ki a GVH, és megtiltotta a jogsértő magatartás folytatását.

A DIA B elnevezésű étrend-kiegészítő – egyéb, különleges táplálkozási célú élelmiszerkategóriában történő nyilvántartásba vétele hiányában – általános közfogyasztásra szánt élelmiszernek minősül.

A GVH úgy ítélte meg, hogy a PROPHARMATECH Kft. jogszerűtlenül népszerűsítette termékét több sajtóhirdetésben, a honlapján és a termék csomagolásán is 2015 januárjától, mert megtévesztően – figyelmen kívül hagyva az élelmiszerekre vonatkozó ágazati előírásokat – hirdette az étrend-kiegészítőről, hogy

  • alkalmas a cukorbetegség tüneteinek kezelésére. Az ágazati szabályok alapján tilos élelmiszernek bármilyen betegség megelőzésére, gyógyítására vagy kezelésére vonatkozó állításokat tulajdonítani;
  • általában véve jó hatással van az egészségre, a közérzetre. Általános, nem részletezett kedvező hatásokra való hivatkozás csak akkor közölhető egy tápanyagról vagy egy élelmiszerről, ha azt az ágazati jogszabályban meghatározott listában szereplő, az egészségre vonatkozó egyedi állítás is kíséri.

A GVH egyúttal a termék kendermagolaj és króm összetevőivel kapcsolatban tett, szintén az egészségre vonatkozó állításokról megállapította, hogy azok nem jogsértők, mert az egyes összetevők egészség-hatásaival kapcsolatos közlései összhangban vannak az EFSA listán szereplő állításokkal.

A GVH a bírság kiszabásakor a kommunikációs költségekre alapozott. Súlyosító körülményként értékelte többek között, hogy a jogsértő kereskedelmi gyakorlat kifejezetten sérülékeny fogyasztókat célzott meg, hosszabb ideig tartott és jelenleg is tart. Ezt követően a GVH korrekciós tényezőként vette figyelembe a bírságösszeg meghatározásánál, hogy a PROPHARMATECH Kft. – többszöri ismétlődő jogsértése miatt – visszaeső, így a bírság alapösszegét kétszeresére emelte.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink