hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Generációváltás a vállalkozásban – csökkentse a kockázatokat!

  • Sinka Júlia okleveles adószakértő
2

Hogyan adhatja át a családi kis- és közepes vállalkozás tulajdonosa a lehető legmegfontoltabban a vállalkozás irányítását? Milyen legyen a tőkeszerkezet? A lehetséges módszereket, az átadás körében felmerülő kérdéseket elemezzük.

A kockázatminimalizáló generációváltásról szóló előző cikkünkben a vállalkozás továbbvitelére leginkább alkalmas személy kiválasztásának szempontjait és a lehetséges eljárási rendet vizsgáltuk. Ugyanakkor az utódlás során fontos szempont a vállalkozás tőkeszerkezete is.

Ahogyan a vállalkozások, úgy tőkéjük szerkezete is lehet optimális. Nem mindegy, milyen arányban van egymással a vállalkozás saját- és idegen tőkéje. Meddig mehet el – mondjuk – a cég vezetését frissen átvett és fejlesztésekbe kezdő tulajdonos a hitelek felvételében úgy, hogy ezzel ne tegye tönkre a vállalkozást, és még adózási szempontból se járjanak rosszul?

A tőke pénzt hoz (optimális esetben, persze), de pénzbe is kerül. Akkor is, ha a vállalkozás tulajdonosainak saját pénzéről, tőkéjéről van szó. A tőkeköltséget két oldalról is megközelíthetjük. Egyrészt a cég oldaláról vizsgálva a kérdést, a tőkeköltség a finanszírozási források ára: a beruházások megvalósításához szükséges tőke megszerzéséért a hitelezőnek vagy a részvényeseknek fizetett kamat. Másrészt a befektetők oldaláról nézve a tőkeköltség a vállalkozás értékpapírjaitól elvárt hozam.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben további tippeket kaphat a kockázatminimalizáló generációváltásra!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
Sinka Jánosné

Kedves Hollós András, köszönöm kedves hozzászólását! A "trust" valóban egy kifejtésre - és főleg alkalmazásra- méltó lehetőség. Lesz még folytatása a sorozatnak, ebben kitérek arra is!

AsaHollos

Tisztelt Adózóna, Kedves Sinka Júlia!
A rendkívül érdekes és aktuális problémát feszegető szakcikkükben a vezetés és tulajdonlás generációváltása kapcsán kérem ne feledkezzenek meg a "trust", azaz a "bizalmi vagyonkezelés" intézményének ajánlásáról, mint ezen helyzet egyik, akár csak átmeneti megoldási lehetőségéről sem!
A bizalmi vagyonkezelés magyar jogba történő átültetése az új Ptk-ba a kontinentális jogrendszer sajátosságainak figyelembevételével megtörtént.
Kétségtelen, hogy ennek kifejtése csak egy hosszabb lélegzetű cikk keretében lehetséges, de mindenképp utalni kellene erre a lehetőségre is!
Tisztelettel: Hollós András

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink