hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Sürgős teendők az ingyenes készpénzfelvételért

  • Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló

Kikre vonatkozik az ingyenes készpénzfelvétel, milyen feltételeknek kell megfelelni, és ki fizeti meg az ingyenesség árát? Összefoglaltuk.

A pénzügyi rezsicsökkentéssel összefüggésben a pénzforgalmi szolgáltatásról szóló 2009. évi LXXXV. törvény módosítása azzal az indoklással született, hogy az elmúlt évben jelentősen drágultak a banki szolgáltatások. E szerint „a KSH adatai alapján 2012. decemberéhez képest a banki költségek átlagosan több, mint 45 százalékkal emelkedtek.” Ezzel összefüggésben az  NGM 53/2013. (XI. 29.) NGM rendelete alapján 2014 februárjától ingyenesen vehetünk fel készpénzt havi két alkalommal a pénzintézeti fiókban vagy az automatákból, bizonyos feltételek esetén, melyek közül legfontosabb az erre vonatkozó nyilatkozat megtétele. A kérdés fontosságát jelzi, hogy a rendelet megjelenése után alig pár nappal már több tízezer fogyasztó nyilatkozott ennek igénybevételéről. A fenti lehetőség örömmel tölthetné el bármely fogyasztót, ha nem kellene azzal is kalkulálni, hogy a bankok folyamatosan emelik tarifáikat. (Gyors áttekintés után több banknál találunk új díjakat, növekvő elektronikus tranzakciós és készpénz-felvételi, illetve kártya díjakat).

Az elmúlt időszakban azt tapasztalhatjuk, hogy a banki szféra adóterhei növekedtek (bankadó, tranzakciós illeték) és erre hivatkozva – bár formailag a közvetlen hivatkozást elkerülik, mivel ezt a felügyeleti szabályok tiltják – a bankok drasztikusan emelik a díjaikat. A tavalyi év elejétől került bevezetésre a tranzakciós illeték, amivel kapcsolatosan – megszűntek az ingyenes számlahasználatok – azonban megváltoztak a pénzügyi fogyasztók szokásai és ennek nyomán a befizetések jelentősen elmaradtak a költségvetési bevételi tervektől. Így 2013. augusztustól rendkívüli módosításra került sor: a fizetési műveleteknél, átutalásoknál 2-ről 3 ezrelékre emelkedett az illeték, a 6000 forintos korlát megtartásával. A tranzakciós illeték esetén a készpénzfelvétel drágult a legnagyobb mértékben, mivel az illeték megduplázódott, így minden ezer forint felvétele után 6 forintot kellett ettől kezdve megfizetni. Így például egy 100 000 forintos havi fizetés készpénzfelvételét évente összesen 7200 forint tranzakciós illeték terheli. Ezzel párhuzamosan döntött a parlament a pénzforgalmi szolgáltatók 2013. évi pótlólagos befizetéséről, miután az első félévben a tranzakciós illetékből származó bevételek elmaradtak a várttól. Az egyszeri fizetési kötelezettség a január–áprilisi illetékkötelezettség 208 százaléka, azaz mintegy 75 milliárd forint a szektor egészére.

Ezt követően néhány kkv csomagnál teszteltük a bankok magatartását és azt tapasztaltuk, hogy már szeptembertől megemelték a számlavezetési díjakat átmeneti időre hivatkozva. (Az egyik banknál a csomagdíjat – a szinte forgalom nélküli mikro-vállalkozásnál – a havi 3300 forintról 6000 forintra, míg a másiknál a kedvezményes 990 forintos 3690 forintra emelték.) Egyes állami cégeknél a banki költségek emelésének ellentételezésére a bankköltségek egy részét vagy a megnövekedett készpénzfelvételi költségeket kompenzálták. Az ezzel kapcsolatos vita ennek a gyakorlatnak az egész országra való kiterjesztését hozta a hivatkozott rendelettel, ami november 30-átől lépett hatályba.

Minden lakossági fogyasztónak fontos ismerni, hogy milyen szabályok mellett lehet érvényesíteni a hivatkozott lehetőséget? (OLVASSA EL ERRŐL KORÁBBI ÍRÁSUNKAT IS!)

Alanyi kör. Meghatározó, hogy ki kérheti, hogy ingyenesen vehessen fel havonta kétszer készpénzt számlái terhére az átlagbér erejéig, maximum százötvenezer forintot. Ez a lehetőség csak kizárólag a fogyasztóknak jár, tehát a vállalkozásokra nem vonatkozik. (Tehát felmerül annak a lehetősége, hogy a többletköltséget a bankok a vállalkozásokon szedik be.) Ezen kívül az is feltétel, hogy kizárólag a 16. életévét betöltött és Magyarországon lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező fogyasztó szerezhet ilyen jogosultságot.

  1. Formai feltétel. Az igénybevétel az előző kör számára sem automatikus, erre vonatkozóan külön nyilatkozni szükséges. A számlavezető pénzintézetnél kereshetjük a szükséges nyilatkozatot. Ebben kell megadni a személyes adatokon kívül annak a fizetési számlának a pénzforgalmi jelzőszámát is, amelyre vonatkozóan a kedvezményt igénybe szeretnénk venni. Ennek hiányában a fogyasztónak lehetősége van a bankkártyája számának megadásával is kérelmét benyújtani, ilyenkor az ehhez kapcsolódó fizetési számlát érinti a kedvezmény.
    OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen feltételei vannak még az ingyenes készpénz-felvételnek!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink