adozona.hu
Fontos határidő a kedvezményes hitel iránt érdeklődő cégeknek
//test-adozona.hu/altalanos/Fontos_hatarido_hitel_Szchenyi_LGT7EM
Fontos határidő a kedvezményes hitel iránt érdeklődő cégeknek
A Széchenyi Kártya Programban jelenleg igényelhető MAX+ konstrukciók feltételeit az év végéig hirdették meg. Azoknak a vállalkozásoknak, amelyek évi fix 5 százalékos kamat mellett szeretnének hitelt felvenni mielőbb célszerű elindítani a hitelkérelmeket – derül ki a Bankmonitor.hu hétfői elemzéséből.
Bár a hitelkamatok az elmúlt hónapokban ereszkednek és biztató lehet a vállalkozások számára az is, hogy több bank is nyitottan fogadta a kormány önkéntes kamatplafonra vonatkozó kezdeményezését (erről itt és itt írtunk bővebben). Mindezzel együtt a jelenlegi piaci környezetben igazán olcsó forrás továbbra is csak a Széchenyi Kártya Programban érhető el a vállalkozások számára.
A most futó Széchenyi MAX+ konstrukciók feltételei ugyanakkor az év végéig érvényesek, és eddig az időpontig a vállalkozásoknak aláírt hitelszerződéssel kell rendelkezniük. Ez egyben azt is jelenti, hogy a hitelkérelmeket mielőbb be kell nyújtaniuk a vállalkozásoknak, ezek elbírálása ugyanis hitelcéltól függően akár 4-6 hét, bonyolultabb konstrukcióknál – például a beruházási hiteleknél – ennél jóval hosszabb idő is lehet.
Mennyit lehet nyerni a Széchenyi hitelekkel?
A Széchenyi MAX+ hitelkonstrukciók kamata a teljes futamidő alatt fix évi 5 százalék, és a hitelcélok széles körére vehető igénybe. Ez a kamat töredéke a jelenleg piaci alapon elérhető hitelekének – sokat takarít meg a vállalkozás, ha ezt a finanszírozási formát választja.
Egy 10 millió forintos, 3 éves futamidejű Széchenyi Likviditási Hitel MAX+ forgóeszközhitel után a vállalkozás a teljes futamidő alatt 790 ezer forintot fizetne ki a bankjának kamatkiadásként. Ha egy ekkora összeget a 12 százalékos kamatplafonnal kínált piaci hitelből finanszírozna az a 3 év alatt 1,8 millió forintos kamatköltséget jelentene számára.
Még durvább a különbség, ha egyéb hiteleket vizsgálunk (az önkéntes kamatplafon csak a forgóeszközhitelekre vonatkozik). A Széchenyi Folyószámlahitel MAX+ esetén egy 10 millió forintos hitelkeretre, 80 százalékos éves átlagos keretkihasználás mellett évi 400 ezer forint kamatot fizet meg a cég. Ha ugyanez a keret piaci forrásból állna a rendelkezésére, akkor még 12 százalékos kamat mellett is évi egymillióval, 15 százalékos kamattal (és jelenleg még ez a reálisabb) 1,2 millió forinttal kellene számolnia.
Nem kérdés tehát, hogy azoknak, akik hitelhez szeretnének jutni érdemes megvizsgálni, kaphatnak-e Széchenyi hitelt. Ráadásul a határidőt figyelembe véve, mielőbb!
Mennyi idő alatt juthat egy vállalkozás hitelhez?
Ahhoz, hogy lássuk, miért nincs sok idő a késlekedésre, érdemes megismerni a bankok hitelbírálatának folyamatát. Akár kisebb (pár tízmilliós), akár nagyobb (több százmilliós) összegű hitelt szeretne a vállalkozás igényelni, a hitelbírálat jól elkülöníthető szakaszokra oszlik.
Az előkészítés a kérelem elbírálásához szükséges dokumentumok benyújtásáról szól. Az, hogy ez milyen hosszú attól függ, hogy rendelkezésre állnak-e ezek a dokumentumok a bankok számára megfelelő formában. Amit például egészen biztosan kérnek a bankok: a megelőző két üzleti év mérleg- és eredménykimutatásai és a folyó üzleti évi főkönyve. Ez utóbbinál a hitelkérelem benyújtása előtti negyedév zárásának is meg kell lennie. Emellett egészen biztosan szükség lesz NAV igazolásra, ha a hitelnek lesz ingatlanfedezete, ennek értékbecslésének is el kell készülnie.
A hitelek odaítéléséről a bankok bíráló bizottságai döntenek. Az, hogy ennek a döntési szakasznak mennyi az időigénye függ a szükséges döntési szintek számától, a hitel bonyolultságától (egyszerűbb likviditási vagy összetettebb beruházási kölcsönökről van-e szó). Itt is sor kerülhet pótlólagos kimutatás bekérésére, ami szintén akár hetekkel is nyújthatja a folyamatot, abban az esetben, ha a kért dokumentummal cégünk nem rendelkezik.
Ha a hitel odaítéléséről pozitív döntés születik: a szerződést elő kell készíteni, alá kell írni – ez a szerződéskötési időszak. Ennek időigénye ugyan csak pár nap, ám ezzel is kell számolni.
A leírt szakaszokon egy vállalkozás egyszerű, kisebb és egyszerűbb hiteligény (folyószámla-, forgóeszközhitel) esetén néhány hét alatt átfut, bonyolultabb ügyletnél akár 3 hónapra is szükség lehet. Figyelembe véve, hogy az évből szűk két hónap áll rendelkezésre: nincs idő a késlekedésre!
Lesz folytatása a Széchenyi programnak?
Persze a Széchenyi Program bő két évtizede segíti a cégek finanszírozását, ám a feltételek folyamatosan változnak. A napokban tartott konferencián Krizsán László, a programot lebonyolító Kavosz Zrt. vezérigazgatója arról is beszélt, hogy ha a kormány és az Európai Bizottság is zöld jelzést ad, a Széchenyi Kártya Program akár kiterjesztett formában is folytatódhat jövőre. Arról azonban, hogy ez konkrétan mit jelent majd, egyelőre nincs információ.
Arra, hogy a jelenlegi, évi fix 5 százalékos kamatnál alacsonyabb szintre süllyedjen a kamat általánosságban kicsi ugyanakkor az esély. A vállalati hitelpiacon a kedvezményes forinthitelek és az euróhitelek dominanciája jellemző, főként a piaci forinthitelek rendkívül magas kamatai miatt. Az elmúlt hetek témát érintő szakmai vitáiban úgy tűnik abban minden érintett fél (a bankok, vállalkozások, kormányzat) egyetért, hogy a cél a piac normalizálódása lenne, amit nem segítene a kedvezményes termékek kamatának további csökkentése.
Hozzászólások (0)