adozona.hu
Áfacsalás, feketemunka, fiktív számla: a NAV és a büntetőügyek
//test-adozona.hu/altalanos/Fiktiv_szamla_fekete_foglalkoztatas_afacsal_5X6YF9
Áfacsalás, feketemunka, fiktív számla: a NAV és a büntetőügyek
A fiktív számláról a vállalkozók úgy vélekednek, hogy az „szükséges rossz”, amely nélkül nem tudnak akkora nyereséget realizálni, mint amekkorát szeretnének. Igen gyakori a cégek körében a bejelentés nélküli, úgymond feketefoglalkoztatás.Nem ritka az sem, hogy a cégtulajdonosok és ügyvezetők egyszerűen hátrahagyják tartozásokkal teli cégeiket, és átíratják azokat külföldi magánszemélyekre vagy lakcímen nem található személyekre. Cikkünkben részletesen bemutatjuk, mi számít úgynevezett költségvetési csalásnak.
Magyarországon a legtöbb gazdasági büntetőügy a költségvetési csalásból (adócsalás), áfacsalásból, csődbűncselekményből (felszámolási eljárások, sikkasztás) fakad Magyarországon. A legtöbb feljelentést az adóhatóság, illetve a felszámoló teszi.
Az adóhatóság csak a 2013. évi I. negyedévben 2756 feljelentést tett, legnagyobb részt költségvetési csalás miatt, kisebb részben csődbűncselekmény okán. Ez a tendencia évről évre nő, hiszen míg 2012-ben egész évben nagyjából négyezer büntetőügy indult, addig az idén már az első negyedévben megközelítette ez a szám a háromezret. (Itt meg kell jegyeznünk, hogy csődbűncselekmény miatt nem az adóhatóság, hanem legtöbb esetben a felszámolók élnek feljelentéssel.)
Az adócsalás bűncselekmény fogalmának szélesebb körre való kiterjesztése miatt határozták meg a jogalkotók a Büntető törvénykönyvben (Btk.) a költségvetési csalás tényállást. A költségvetési csalás sokkal szigorúbb büntetési tételt szab meg, mint ami az adócsalás tényállásához kapcsolódott korábban. Akár 10 év börtönbüntetés is kiszabható arra, aki a költségvetési csalás körébe tartozó bűncselekményt követ el.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletesen bemutatjuk a költségvetési csalás leggyakoribb elkövetési módjait!
A teljes cikkhez előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (2)
Kedves Tamás!
Amennyiben a kutatásait bizonyítani tudja, akkor feljelentést tehet bármelyik rendőrségen ilyen fajta ügyben. Üdvözlettel
Változatlanul az a véleményem, hogy a felszámolási eljárások-ami évente legalább 4000milliárddal(Ft) rövidíti meg a költségvetést- a bíróságok eljárásán (korrupciógyanu) múlnak.Közgazdászként 10 éve kutatom a jelenség okát,de bejelentéseimet(ahogy az adóbejelentő Horváth Andrásét) senki nem fogadja beleértve a médiát is.Lehet, hogy néhány év múlva fog ez a bomba robbanni? És addig hány ezer milliárd úszik el?