hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

"Felzárkózásunkat nem elsősorban az adórendszerünk versenyképessége akadályozza"

  • adozona.hu

Felzárkózásunkat nem az adórendszerünk versenyképessége akadályozza, ugyanakkor a külföldi cégek nehezményezik a nagyon szigorú és formális számlázási szabályokat. Siklós Mártával, a LeitnerLeitner magyarországi irodájának vezetőjét kérdeztük a jövő évi adóváltozásokról.

Adózóna: A jövő évben melyek azok az adóváltozások, amelyek segítik a cégeket, s melyek, amelyek megnehezítik a működésüket?

Siklós Márta: Mind a cégek, mind pedig a munkavállalók számára nehézséget okozhat eligazodni a béren kívüli juttatások és az ugyancsak a kifizetőnél adóköteles egyes meghatározott juttatások évről-évre módosuló szabályai között, ráadásul a béren kívüli juttatások adóterhe nő a 10 százalékos egészségügyi hozzájárulással.

A társasági adó rendszerében az elhatárolt veszteségek felhasználására vonatkozó szabályokat szigorítják. Az 50 százalékos korlát, miszerint jövőre már csak a pozitív adóalap feléig érvényesíthető a rendelkezésre álló elhatárolt veszteség, a jövőben nyereségessé váló társaságoknál lassíthatja a gazdasági válság utáni felzárkózást. További hátrány, hogy a K+Fhez kapcsolódó kedvezményeket is korlátozzák, például jövőre megszűnik a K+F bérköltségének adókedvezménye.

A transzferár nyilvántartások szigorodó ellenőrzésére hívnám fel a figyelmet a megemelt bírságtételek bevezetése a ismételt mulasztás esetén. A hiányzó, vagy nem megfelelő nyilvántartásonként (összevont nyilvántartásonként) kiszabható bírság összege 2 millió forint, mely ismételt elkövetés esetén nyilvántartásonként elérheti a 4 millió forintot is, azzal, hogyha a jogsértést ugyan-azon konkrét nyilvántartásra vonatkozóan állapítják meg, a bírság az első ízben kiszabott összeg négyszereséig terjedhet.

Az előzőekben felsorolt negatívumok mellett szeretnék kiemelni néhány pozitív változást is. Az üzleti célra használt, bérbevett személygépkocsik bérleti díjának általános forgalmi adó tartalma levonhatóvá válik, így egy régóta várt változás lép életbe a jövő évtől. További pozitívum, hogy a korábban bevezetett illeték-mentesség, mely az ingatlanos társaságban lévő részesedés kapcsolt vállalkozások közötti átruházására vonatkozik, kibővül azon ingatlan-átruházásokkal, ahol a vagyonszerző kapcsolt vállalkozás főtevékenysége ingatlanforgalmazás, illetve a saját tulajdonú ingatlan bérbeadása.

Adózóna: A környező országok gazdasági lehetőségével gyakran vetik össze Magyarországot, s mostanában a régió sereghajtóként emlegetnek minket. Adószakértőként mekkora mozgásteret lát arra, hogy felzárkózzunk?

Siklós Márta:
A nehéz külső gazdasági helyzet, a magas államadósság következtében a kormány mozgástere jelenleg rendkívül szűk, ennek megfelelően az adóbevételek maximalizálása fontos szempont, mely nem kedvez Magyarországnak a régiós versenyben.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink