adozona.hu
Ezzel a tudással biztosan lehet boldogulni Németországban
//test-adozona.hu/altalanos/Ezzel_a_tudassal_biztosan_lehet_boldogulni__NKPEO2
Ezzel a tudással biztosan lehet boldogulni Németországban
A megfelelően átképzett munkanélküliek nagy arányban, hosszú távon el tudnak helyezkedni az idősgondozás területén Németországban – derül ki a nürnbergi munkaerő-piaci kutatóintézet (Institut für Arbeitsmarkt und Berufsforschung) felméréséből.
Mivel az idősgondozás területén jelentős hiány van Németországban, ezért akár a teljes átképzés, akár a rövidebb továbbképzéseken való részvétel jelentősen javítja a munkanélküliek foglalkoztatási esélyeit. A korábban munkanélküliek közül a teljes átképzésben résztvevők 70 százaléka, míg a rövidebb továbbképzésben részesülők nagyjából fele hosszú távon el tud helyezkedni az ápolás területén – állapítja meg a nürnbergi kutatás.
Az öregedő, ápolásra szoruló népesség növekvő részaránya miatt Németországban egyre nagyobb igény van az idősek ápolásához, gondozásához értő szakemberekre, a tanulmány szerzői szerint ezért lenne kívánatos, ha a munkanélküliek egy részét az idősgondozás felé terelnék a német munkaerő-piacon.
A nürnbergi munkaerő-piaci kutatóintézet adatai szerint 2050-re 30 százalékra emelkedhet a 65 év felettiek aránya a német társadalomban.
2016 júniusában 100 szakképzettséget igénylő idősgondozói állásra 38 megfelelő képzettségű munkanélküli jutott, ekkor 11 700 betöltetlen meghirdetett idősgondozói állást regisztráltak; ez is azt mutatja, hogy már most sincs elegendő szakképzett idősgondozó az országban.
A német ágazati tanács becslései szerint mintegy százezer ápoló hiányzik a német munkaerőpiacról.
Hermann Gröhe, német szövetségi egészségügyi miniszter a Rheinische Postnak nyilatkozva elmondta: jelenleg 139 ezren vesznek részt valamilyen ápolási képzésben, ez a szám még sohasem volt ilyen magas. A német kormány egyre vonzóbbá és anyagilag megbecsültté kívánja tenni az ápolói pályát.
Nagy különbségek vannak tartományonként az idősgondozói fizetésekben – tette hozzá a miniszter. Míg például egy bajorországi szakember havi 2900 eurós fizetéssel számolhat, egyes keleti tartományokban a 2000 eurót sem éri el az idősgondozók havi juttatása.
Hozzászólások (0)