hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Rosszabbul élnek a magyar nyugdíjasok, mint egy éve

  • lapszemle

Egy nemzetközi felmérésben 13 mutatót vizsgáltak, hogy képet kapjanak az időskori életkilátásokról. A legjobban Norvégia, a legrosszabbul Afganisztán jött ki az összehasonlításból. Tavalyhoz képest Magyarország hat helyet rontott a listán – írja a biztosításiszemle.hu.

A HelpAge International nevű, az idősek érdekvédelmével foglalkozó, londoni székhelyű nemzetközi szervezet másodszor adta ki a Föld lakosságának elöregedésével foglalkozó The Global AgeWatch Index című jelentését. A szervezet küldetése, hogy segítse az időseket a megkülönböztetés és a szegénység leküzdésében, a biztonságos és aktív életvitelben.

A felmérés 13 mutatót vizsgált, köztük a várható élettartamot, a nyugdíjat, a tömegközlekedési lehetőségeket és a szegények arányát a 60 éven felüliek körében. Olyan országok, amelyeknél egyes kritériumok adatai hiányoztak, nem szerepelnek a rangsorban, ám a listán szereplő 96 ország a Föld 60 év feletti lakosságának 90 százalékát adja.

Norvégiát Svédország, Svájc, Kanada és Németország követi a sorban: ebben az öt országban a legjobb az időskorúak helyzete. Az Egyesült Államok a 8., Japán a 9., Kína a 48., Oroszország a 65., India a 69. helyre került.

A legrosszabbul teljesítő öt ország Tanzánia, Malawi, a palesztin területek, Mozambik, valamint Afganisztán.

A volt kommunista országok közül Észtországban ítélték a legjobbnak az idősek helyzetét, a 20. helyen végzett, Csehország a 25., Szlovénia a 29., Lengyelország a 32., Lettország a 35., Románia a 41. a sorban. Magyarország a 46., így a középmezőnyben helyezkedik el, a tavalyi indexen a 40. volt. Hazánkat Szlovákia követi a 47. helyen, a balkáni államok és Oroszország a sereghajtók az európai országok közül.

A 2013-as jelentéshez képest Magyarország hat hellyel esett vissza, ennek egyik oka, hogy a munkavállalás területén lényegesen alacsonyabb értéket ért el: az 55-64 évesek foglalkoztatottsága a régiós átlag alatti (36,9 százalék). A szám azt jelenti, hogy az említett korosztály 36,9 százaléka munkavállaló. Ebben a kategóriában Magyarország a 39. helyről az 53-ikra esett vissza, de romlott az idősbarát környezet és a biztonság területén is: a tavalyi 60. hely után idén a 65. lett.

Magyarország a jövedelem biztonsága szempontjából nyújtotta a legjobb teljesítményt a 35. hellyel, amely azonban jelentős visszacsúszás a tavalyi 19. helyről. A régió átlaga alatti értéket mutat az időskori szegénység aránya (9,7 százalék) – írja a biztosításiszemle.hu.

A szervezet becslése alapján Magyarországon a 60 év felettiek aránya 2030-ban 26,7, 2050-ben 32,7 százalék lesz, jelenleg 24,3 százalék.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink