hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ezekre kell figyelni a kkv-k kapcsoltságának eldöntésénél

  • adozona.hu

Olvasónk a következőt kérdezte: A kkv-törvény szerint az alábbi adatok alapján „A” vállalkozás (kft.) kapcsolt vállalkozása-e a „B" (zrt.) vállalkozásnak? Az A vállalkozás (kft.) tulajdonosi struktúrája: XY magánszemély 100 százalékban, a vállalkozás főtevékenységi köre: gépjárműkölcsönzés. A B vállalkozás (zrt.) tulajdonosi struktúrája: XY magánszemély 60 százalékban, a ZX magánszemély 40 százalékban, a vállalkozás főtevékenységi köre: lakó- és nem lakó épület építése. A szavazati arányok mindkét vállalkozásnál megegyeznek a tulajdoni hányaddal. Erdős Gabriella adószakértő válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A kapcsolódó vállalkozások és a partnervállalkozások adatait a kkv státusz megállapításakor össze kell számítani, ezért lényeges, hogy a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény (kkv-törvény) szempontjából a kérdésben említett vállalkozások partner, illetve kapcsolódó vállalkozásnak (4. § (2–3)) minősülnek-e.

A törvény célja alapvetően a tisztességes verseny biztosítása, miközben a vállalkozási kedv élénkítésének európai célkitűzését is szeretné biztosítani. Ezért a törvény a kapcsolódást elsődlegesen vállalkozás tulajdonosok esetén értelmezi, magánszemély tulajdonosokat csak akkor vizsgál, ha ennek eredményeként egy másik vállalkozás a vizsgált vállalkozásban meghatározó befolyást szerzett, illetve, ha két vállalkozás azonos vagy szomszédos piacon tevékenykedik, mivel ekkor közösen tudják a versenyelőnyt megvalósítani.

Elsődlegesen tehát az A és B vállalkozás viszonyát kell vizsgálni. Mivel egyik vállalkozásnak sincs tulajdoni aránya a másikban, ezért ezen ismérv alapján nem kapcsolódó vállalkozások.

A meghatározó befolyásnál már vizsgálni kell a magánszemélyeket is, mivel a döntő irányítás, ellenőrzés megvalósulhat úgy is, hogy a magánszemély tulajdonosokkal köt az egyik vállalkozás szerződést az irányítás, ellenőrzés gyakorlására. A két vállalkozás főszabályként a magánszemélyek miatt csak akkor minősül kapcsolódó vállalkozásnak, ha magánszemélyeken keresztül megvalósul a meghatározó befolyás (vagy közösen fellépőnek minősülnek), és a két vállalkozás azonos vagy szomszédos piacon tevékenykedik. A két feltételcsoportból az első megvalósul a fenti esetben, mivel ugyanannak a magánszemélynek van többségi tulajdona mindkét társaságban. A második feltétel azonban nem valósul meg, mivel a gépjárműkölcsönzés és az ingatlanfejlesztés nem minősül szomszédos piacnak a kkv-törvény 19. § 4. pontja értelmében. A két feltételnek együttesen kell megvalósulnia ahhoz, hogy a vállalkozások kapcsolódó vállalkozásnak minősüljenek.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink