adozona.hu
Ezek a termékek bizonyultak veszélyesnek 2021-ben itthon és az unióban
//test-adozona.hu/altalanos/Ezek_a_termekek_bizonyultak_veszelyesnek_20_BL3PXY
Ezek a termékek bizonyultak veszélyesnek 2021-ben itthon és az unióban
A veszélyes, nem élelmiszeripari termékekre vonatkozó uniós gyorsriasztási rendszer 2021-es jelentése szerint a gépjárművek és a játékok állnak a lista élén; a magyar riasztásokban leggyakrabban az elektromos készülékek, a játékok és a díszvilágítási füzérek szerepeltek – derült ki az Európai Bizottság hétfőn közzétett jelentéséből.
Didier Reynders, az Európai Bizottság igazságügyi biztosa a Safety Gate 2021 elnevezésű fogyasztóvédelemmel kapcsolatos eredményeket bemutató sajtótájékoztatón elmonda, 2021-ben az uniós biztonsági hálózat részt vevő országainak hatóságai 2142 riasztást adtak a rendszeren keresztül, illetve 4965 úgynevezett nyomon követési értesítést küldtek.
Az öt legyakrabban jelentett kockázat a termékek okozta személyi sérülés, a vegyi anyagok jelenléte, a tűzveszély, a fulladás és az áramütés volt.
Az uniós biztos közölte: a gépjárművek a műszaki rendelleneségek, a játékok pedig a bennük előforduló – egészségre ártalmas – vegyi anyagok jelenléte miatt kerültek fel a veszélyes termékek listájára. A két termékcsoportot az elektromos készülékek és berendezések követik, amelyek esetében az illetékes hatóságok túlmelegedés okozta gyúlékonysági veszélyeket jelentettek. A koronavírus-járvány folytatódásával a felügyeleti szervek számos védőfelszerelés, különösen a maszkok esetében jeleztek veszélyeket – mondta.
A jelentés azt mutatja, hogy 2021 során a gyorsriasztási rendszer hálózatának általános használata megnőtt a 30 részt vevő ország – az uniós tagállamok mellett Izland, Liechtenstein és Norvégia – körében, aminek köszönhetően a fogyasztók egyre nagyobb biztonságban vannak a veszélyes termékekkel szemben.
Az uniós biztos közölte továbbá: tekintettel arra, hogy az online vásárlás egyre népszerűbb, az Európai Bizottság új eszközt hoz létre az online vásárló fogyasztók jobb védelmére, és azért, hogy a veszélyes termékek száma csökkenjen az uniós piacon. A brüsszeli testület web crawler címmel új e-felügyeleti rendszert indít, amely segíteni fogja a nemzeti hatóságokat a nem biztonságos termékek online felderítésében – tette hozzá Reynders.
A jelentésből Magyarországgal kapcsolatban kiderült, a magyar fogyasztóvédelem a negyedik legtöbb termékriasztást küldte az uniós Safety Gate rendszerbe 2021-ben. A tavalyi 162 magyar jelzés 55 százalékát villamossági termékekkel, 27 százalékát pedig játékokkal kapcsolatban feltárt kockázatok indokolták.
A magyar riasztásokban leggyakrabban érintett termékcsoportok az elektromos készülékek (53 eset), a játékok (44), a díszvilágítási füzérek (23), a világítóberendezések (13) és a hobby- vagy sporteszközök (11 eset) voltak. A magyar fogyasztóvédelem 126 súlyos és 36 nagy kockázatú árucikkre hívta fel a tagállamokban működő társszervezetek figyelmét az erre szolgáló rendszeren keresztül. A legtöbbször áramütés- és tűzveszélyes gyártmányokat szűrtek ki a magyar szakemberek.
Hozzászólások (0)