hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ennyit költhetünk fejlesztésre a mostani uniós pénzügyi ciklusban

  • MTI

A 2021–2027-es uniós pénzügyi ciklusban a magyar vállalkozások rendelkezésére álló 2000 milliárd forintból kutatás-fejlesztési és innovációs célra összesen 300 milliárd forintot meghaladó összeg jut – hívta fel a figyelmet a Via Credit pályázati tanácsadó az MTI-nek eljuttatott elemzésében.

Kiemelték: ezek a programok társadalmi egyeztetés alatt vannak jelenleg, a következő hónapokban a pályázatok jelentős részét kiírhatják.

Papadimitropulosz Alex, a Via Credit ügyvezető igazgatója a közlemény szerint elmondta, hogy a jelenlegi pénzügyi ciklusban a vállalkozások számára az egyik legfontosabb program a Vállalkozásfejlesztési és Innovációs Operatív Program lesz, amelynek új elnevezése GINOP PLUSZ. Fontos változás a korábbi GINOP programhoz képest, hogy míg a 2014–2020-as pályázatokból a Pest megyében működő cégeket teljesen kizárták, addig az új pályázatoknál ezt a korlátot eltörölték.

Áprilistól elérhetőek a Horizont Európa közvetlenül pályázható forrásai is 95,5 milliárd eurós összeggel – ismertette a tanácsadó cég. A kormány célja, hogy 2027-re Magyarország ezekből a forrásokból a lakosságával arányos mértékben, 2,18 százalékkal részesedjen – idézték fel, megjegyezve, hogy a magyarországi szervezetek az előző ciklusban a keret 0,6 százalékát nyerték el.

Az uniós hátterű pályázati kiírások mellett a magyar vállalkozások rendelkezésére állnak a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap forrásai is – emlékeztettek. Idén az alap több mint 182 milliárd forintra írhat ki pályázatokat; ebből várhatóan 60–65 milliárd forintot vállalkozások számára.

A tanácsadó arra is kitért, hogy Magyarországon a kutatás-fejlesztési költések összege 2019-ben meghaladta a 700 milliárd forintot, ez a nemzeti össztermék 1,5 százalékát teszi ki, miközben az uniós átlag 2,2 százalék. Ezzel Magyarország 2019-re vonatkozóan az európai innovációs rangsorban a 22. helyen van – tették hozzá.

Papadimitropulosz Alex szerint sok vállalkozás úgy végez kutatás-fejlesztést vagy innovációt, hogy nem is tud róla, és azt termékfejlesztésnek hívja, pedig – ha céltudatosan végezné a tevékenységet – kedvezményeket és támogatásokat igényelhetne. Egyebek mellett a külügyi tárca által nagyvállalatok kutatási projektjeinek működési kiadásaira nyújtott 25 százalékos támogatást emelte ki, amely kombinálható a társaságiadó-kedvezménnyel, így összességében 33 százalékos mértékű támogatás kérhető.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink